MANAGERIAL ACCOUNTING F/MGRS.
MANAGERIAL ACCOUNTING F/MGRS.
5th Edition
ISBN: 9781259969485
Author: Noreen
Publisher: RENT MCG
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Textbook Question
Book Icon
Chapter 4A, Problem 4A.1E

Super-Variable Costing Income Statement LO4—6

Zola Company manufactures and sells one product. The following information pertains to the company’s first year of operations:

Chapter 4A, Problem 4A.1E, Super-Variable Costing Income Statement LO4—6 Zola Company manufactures and sells one product. The

The company does not incur any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, Zola produced 25,000 units and sold 20,000 units. The selling price of the company’s product is $50 per unit.

Required:

  1. Assume the company uses super-variable costing:
    1. Compute the unit product cost for the year.
    2. Prepare an income statement for the year.

Expert Solution & Answer
Check Mark
To determine

Concept introduction:

Income statement:

The income statement tells about the revenues earned and expenses incurred by the company in a specific period of time. It is also known as operations statement, earnings statement, revenue statement or profit, and loss statement.

  1. Calculate the unit product cost.
  2. Prepare an income statement for the given year.

Answer to Problem 4A.1E

  1. The unit product cost is $18.
  2. The income statement of Company Z is as follows:
    Company Z
    Income Statement
    ParticularsAmount (Unit)(a)Units(b)Total amount(c = a × b)
    Sales$50 20000$1,000,000
    Less: Variable cost($18)20000($360,000)
    Contribution margin (a)  $640,000
    Less: Fixed costs   
    Direct labor  $200,000
    Fixed manufacturing cost  $250,000
    Fixed selling and administration expenses  $80,000
    Total fixed costs (b)  $530,000
    Net operating income (c = a -b)  $110,000

Table: (1)

Explanation of Solution

(a)

Calculate the unit product cost:

The company uses the variable costing method. Under the variable costing method, the variable cost is considered as the product cost. In the given case, the variable cost of the product is $18.

Thus, the unit product cost is $18.

(b)

Prepare an income statement for the given year:

    Company Z
    Income Statement
    ParticularsAmount (Unit)(a)Units(b)Total amount(c = a × b)
    Sales$50 20000$1,000,000
    Less: Variable cost($18)20000($360,000)
    Contribution margin (a)  $640,000
    Less: Fixed costs   
    Direct labor  $200,000
    Fixed manufacturing cost  $250,000
    Fixed selling and administration expenses  $80,000
    Total fixed costs (b)  $530,000
    Net operating income (c = a -b)  $110,000

Table: (2)

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
General accounting
What are the days sales in receivable?  Solve this question general Accounting
General Accounting
Knowledge Booster
Background pattern image
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
Text book image
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Pricing Decisions; Author: Rutgers Accounting Web;https://www.youtube.com/watch?v=rQHbIVEAOvM;License: Standard Youtube License