For Questions 28–37, refer to the following: From years of experience, a bagel shop has determined that at a price of p = $ 2.50 , they will sell x = 450 bagels each week. If they lower the price to p = $ 2.00 , they will sell x = 550 bagels each week. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the bagel shop’s fixed weekly costs allotted to bagels is $200, and the supplies to actually produce each bagel cost $0.75. Write an equation that represents the total cost to the shop of producing x bagels. Your equation should look like C = m x + b .
For Questions 28–37, refer to the following: From years of experience, a bagel shop has determined that at a price of p = $ 2.50 , they will sell x = 450 bagels each week. If they lower the price to p = $ 2.00 , they will sell x = 550 bagels each week. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the bagel shop’s fixed weekly costs allotted to bagels is $200, and the supplies to actually produce each bagel cost $0.75. Write an equation that represents the total cost to the shop of producing x bagels. Your equation should look like C = m x + b .
Solution Summary: The author calculates the equation for the total cost of the shop of producing x bagels. The portion of fixed cost is 200 and the cost that varies to produce each bagel is 0.75.
For Questions 28–37, refer to the following: From years of experience, a bagel shop has determined that at a price of
p
=
$
2.50
, they will sell
x
=
450
bagels each week. If they lower the price to
p
=
$
2.00
, they will sell
x
=
550
bagels each week.
The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the bagel shop’s fixed weekly costs allotted to bagels is $200, and the supplies to actually produce each bagel cost $0.75. Write an equation that represents the total cost to the shop of producing x bagels. Your equation should look like
C
=
m
x
+
b
.
The 60-lb collar A can slide on a frictionless vertical rod and is connected as shown to a 65-lb counterweight C. Draw the free-body
diagram of the collar that is needed to determine the value of h for which the system is in equilibrium.
-15 in.
A
60 lb
B
C
h
65 lb
Two cables tied together at Care loaded as shown. Given: Q = 130 lb.
30°
C
B
Determine the range of values of P for which both cables remain taut.
lb
Find the parametric equation for the line where the planes
-4x+y+3x= -11 and -2x+y=3z = 7
intersect.
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, subject and related others by exploring similar questions and additional content below.
Compound Interest Formula Explained, Investment, Monthly & Continuously, Word Problems, Algebra; Author: The Organic Chemistry Tutor;https://www.youtube.com/watch?v=P182Abv3fOk;License: Standard YouTube License, CC-BY
Applications of Algebra (Digit, Age, Work, Clock, Mixture and Rate Problems); Author: EngineerProf PH;https://www.youtube.com/watch?v=Y8aJ_wYCS2g;License: Standard YouTube License, CC-BY