
Find the perpendicular distance (d) between rod AB and the line of action of Q.

Answer to Problem 3.65P
The perpendicular distance (d) between rod AB and the line of action of Q is
Explanation of Solution
Given information:
The length of the vertical rod CD
The length of the rod AB
The force (Q) is 174 lb.
The distance between the points O to B (x) is 32 in.
The distance between the points O to A (y) is 24 in.
The vertical height of OA
The vertical height of OH
The horizontal distance between point O and midpoint C
The horizontal distance between midpoint C and point G over x axis
The horizontal distance between point B and midpoint C
The horizontal distance between midpoint C and point G over z axis (h) is 18 in.
Calculation:
Calculate the position vector of AB using the relation:
Substitute 32 in. for x, 30 in. for
Calculate the unit vector of AB
Substitute
Apply the force Q at the point H.
Calculate the position vector of from point H to point B
Substitute 32 in. for x and 17 in. for
Calculate the position vector of DH using the relation:
Substitute 16 in. for
Calculate the force
Substitute 174 lb for P,
Calculate the position vector at Q
Substitute
Calculate the angle between AB and Q
Substitute
Calculate the moment about AB
Substitute
Calculate the perpendicular distance (d) between rod AB and the line of action of Q by taking moment about AB:
Substitute 174 lb for Q and
Therefore, the perpendicular distance (d) between rod AB and the line of action of Q is
Want to see more full solutions like this?
Chapter 3 Solutions
EBK VECTOR MECHANICS FOR ENGINEERS: STA
- Correct answer and complete fbd only. I will upvote. A flanged bolt coupling consists of two concentric rows of bolts. The inner row has 6 nos. of 16mm diameterbolts spaced evenly in a circle of 250mm in diameter. The outer row of has 10 nos. of 25 mm diameter bolts spaced evenly in a circle of 500mm in diameter. If the allowable shear stress on one bolt is 60 MPa, determine the torque capacity of the coupling. The Poisson’s ratio of the inner row of bolts is 0.2 while that of the outer row is 0.25 and the bolts are steel, E =200 GPa.arrow_forwardCorrect answer and complete fbd only. I will upvote. The shaft carries a total torque T0 that is uniformly distributedover its length L. Determine the angle of twist (degrees) of the shaft in termsif T0 = 1.2 kN-m, L = 2 m, G = 80 GPa, and diameter = 120 mmarrow_forward7) find the Emax for figure below. 250N Ans: Tmay 7.5 MPa Gomm 350mm 50mm 4arrow_forward
- Water is supplied at 150 ft³/s and 70 psi to a hydraulic turbine through a 3-ft inside-diameter inlet pipe as indicated in the figure below. The turbine discharge pipe has a 4.8-ft inside diameter. The static pressure at section (2), 10 ft below the turbine inlet, is 10 in. Hg vacuum. If the turbine develops 2400 hp, determine the rate of loss of available energy between sections (1) and (2). Section (1) P₁ =70psi Q=150ft³/s D₁ = 3 ft 10 ft Turbine power loss = i P₂ = 10 in. Hg vacuum D₂ =4.8ft Section (2) de hparrow_forwardThis problem studies the response of two single degree of freedom bridge systems shown in Figure 1 under three loading cases. The problem has two parts. Part A and Part B use the same loading cases but the system is modified. Assume the following three loading cases in both Part A and Part B: (a) Harmonic wind load acting on the bridge deck pw(t) = powsin(ωwt) with amplitude pow and forcing circular frequency ωw. (b) Harmonic displacement base excitation acting at the base of the bridge pier ug(t) = ugosin(ωgt) with amplitude ugo and displacement circular frequency ωg. (c) Rectangular pulse load acting on the bridge deck with amplitude pop and pulse duration td. Part A The system includes part of a bridge deck and a bridge pier shown in Figure 1(a). For each loading case find the symbolic expression of the peak shear force in the bridge pier assuming the following: • The bridge deck is rigid and it has a mass m. • The bridge deck is rigidly connected with the bridge pier (i.e.,…arrow_forwardspecific speed P #2 Q.2. A Pelton wheel turbine of 1.9 m diameter works under a head of 50 m at 150 rpm. The buckets are exposed to water jet which delivers from a nozzle of 20 cm in diameter. Find the overall efficiency power produced by the wheel if the buckets deflects the jet through an angle of 163°. coefficient of velocity as 0.98 [50 Marks] ·licosply Y and no Take thearrow_forward
- d Q.2. A Pelton wheel has a mean bucket speed of 15 m/s. The jet of water issued from a nozzle of 12 cm in diameter impinges the bucket with a velocity of 40 m/s. If the buckets deflect the jet through an angle of 165°, find the head and power generated by the turbine. Assume the hydraulic efficiency is 90% and the mechanical efficiency is 85%. [50 Marks] Po 7n = 90%arrow_forwardAt its optimum point of caines. operation, a given centrifugal pump with an impeller diameter of 50 cm delivers 3.2 m³/s of water at a 2 head of 25 m when rotating at 1450 rpm and power of 955 kW. If a homologous pump with an impeller diameter of 80 cm rotates at 1200 rpm, what would be the discharge, head, shaft break power and P H₂arrow_forward(read image)arrow_forward
- Hi, can you please assist with the attached question please. Please do not use Ai software. Many thanks.arrow_forwarddetermine the allowable bending and contact stresses for a grade 1 steel through-hardened to 250 HB. Assume the desired reliability is 50% and that the pinion and gear have the same hardness and the gear encounters hydrodynamic lubrication and is to last ten million cyclesarrow_forwardUsing the four-point bending tool, detail the influence of both applied load and notch size on the transverse strain. Cover the following points in your answer. a. A detailed description of the methodology you have used to create a set of results suitable to answer this question. Include details on the placement of line scans, the loads used, etc. (there is no need to describe the process of extracting the data from the interactive or the fundamental principles behind DIC). (5 marks) b. A description of the results you have found, including a written description, images, and both vertical and horizontal line scans from the four-point bending tool. Include a minimum of three loads and three notch sizes in your results. (20 marks) c. The conclusions you can make regarding the influence of load and notch size on the strain experienced by the beam based on the data you collect. (5 marks) To achieve full marks, you will need to include the following in your work: • properly labelled graphs…arrow_forward
- Elements Of ElectromagneticsMechanical EngineeringISBN:9780190698614Author:Sadiku, Matthew N. O.Publisher:Oxford University PressMechanics of Materials (10th Edition)Mechanical EngineeringISBN:9780134319650Author:Russell C. HibbelerPublisher:PEARSONThermodynamics: An Engineering ApproachMechanical EngineeringISBN:9781259822674Author:Yunus A. Cengel Dr., Michael A. BolesPublisher:McGraw-Hill Education
- Control Systems EngineeringMechanical EngineeringISBN:9781118170519Author:Norman S. NisePublisher:WILEYMechanics of Materials (MindTap Course List)Mechanical EngineeringISBN:9781337093347Author:Barry J. Goodno, James M. GerePublisher:Cengage LearningEngineering Mechanics: StaticsMechanical EngineeringISBN:9781118807330Author:James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. BoltonPublisher:WILEY





