Concept explainers
Bunnell Corporation is a manufacturer tint uses job-order costing. On January l, the company's inventory balances were as follow:
L03-1, L03-2, L03-3, L03-4
The company applies
a. Raw materials were purchased on account, $510.000.
b. Raw materials used in production, $4S0.000. All of the raw materials were used as direct materials.
c. The following costs were accrued for employee services, direct labor, $600,000; indirect labor, $150,000 selling and administrative salaries. $240.000.
d. Incurred various selling and administrative expenses (e.g., advertising, sales travel costs, and fished goods $367,000.
e. Incurredmanufacturing overhead costs (e.g., depreciation, insurance. and utilities), $500,000.
f.
g. Jobs costing S 1.680,000 to manufacture according to their
h. Jobs were sold on account to customers during the year for a total of $2,800.000. The jobs cost $1,690,000 to manufacture according to their job cost sheets.
Required:
2. What is the ending balance in raw materials?

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 3 Solutions
INTRO MGRL ACCT LL W CONNECT
- Hii teacher please provide for General accounting question answer do fastarrow_forwardMosco Industries manufactures a single product and follows a JIT policy where ending inventory must equal 20% of the next month's sales. It estimates that November's ending inventory will consist of 32,000 units. December and January sales are estimated to be 210,000 and 225,000 units, respectively. Mosco assigns variable overhead at a rate of $2.85 per unit of production. Fixed overhead equals $375,000 per month. Compute the number of units to be produced and the total budgeted overhead that would appear on the factory overhead budget for the month of December.arrow_forwardGiven the solution and accountingarrow_forward
- Please provide the solution to this general accounting question using proper accounting principles.arrow_forwardTrevino Manufacturing Company produces custom jackets. Each jacket (unit) requires 3.5 yards of material. Selected data from Trevino's master budget for next quarter are shown below: Each unit requires 2.4 hours of direct labor, and the average hourly cost of Trevino's direct labor is $14.50. What is the cost of Trevino Manufacturing Company's direct labor in November if they produce 8,200 jackets?arrow_forwardGeneral accountingarrow_forward
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College


