The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 3,400 lbs. Actual unit price of direct materials $5.1 per lb. Units of finished product manufactured 820 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance-unfavorable $ 636 Direct materials price variance-favorable $ 680 Determine the standard direct materials cost per unit of the finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month.
Q: Do fast answer of this accounting questions
A: Approach to solving the question: In order to get the Applied manufacturing overhead, we follow the…
Q: general accounting
A: To calculate the owner's capital balance at the end of the period, use the following formula: Ending…
Q: General accounting question
A: Step 1: Definition of Cash Borrowing RequirementThe cash borrowing requirement refers to the amount…
Q: Hi expert provide correct answer
A: To calculate the long-term debt, we can use the accounting equation:Assets=Liabilities+Equity ###…
Q: What was her capital gains yield??
A: Step 1: Given Value for Calculation Purchase Price = p = $42.67Selling Price = s = 43.89 Step 2:…
Q: Cost Account. Note
A: FAST 4-LINE APPROACH FOR MATERIALS VARIANCE:UNDERSTAND: Materials variance = Difference between…
Q: General Accounting
A: Detailed explanation:Columnar approach organizes the given data/information into a table format to…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of Note ProceedsProceeds of a Note represent the cash amount received when a note…
Q: The expected return on ABC
A: The coefficient of variation (CV) is calculated using the formula: CV=μσ Where:σ is the standard…
Q: Pollos cost of comon equity ,Re,is ???
A: The cost of common equity (Re) can be calculated using the relationship between the yield to…
Q: Calculate the accounts receivable turnover ratio??
A: Step 1: Net Accounts Receivables 2018 Net receivables = Accounts Receivable - Allowance for Doubtful…
Q: Answer? ? Financial accounting question
A: Step 1: Formula Earnings per share = (Net income - Preferred dividends)/Number of common shares…
Q: Determine the shares outstanding once the debt is issued
A: 1. Calculate the total market value of the firm:Total Market Value = Number of Shares * Market Price…
Q: Cool Comfort currently sells 360 Class A spas, 520 Class C spas, and 230 deluxe model spas each…
A: To calculate the value of erosion from adding the mid-class spa, follow these steps:Step 1:…
Q: financial accounting question
A: The cost of equity capital can be calculated using the Capital Asset Pricing Model (CAPM). The CAPM…
Q: The firm uses the straight line method of depreciation
A: Explanation of Depreciation:Depreciation is the systematic allocation of an asset's cost over its…
Q: General Accounting question
A: Step 1: Define Inventory for a FirmIn the context of accounting, the inventory of a firm can be…
Q: Need help this question general accounting
A: Step 1: Definition of Gross MarginGross margin is the difference between sales revenue and the cost…
Q: Kindly help me with this question answer general Accounting
A: Step 1: Identify Shop Overhead CostsShop overhead costs include all costs other than direct labor…
Q: Hello tutor please solve this question
A: Step 1: Cash proceeds from the sale of equipment Cash proceeds from the sale of equipment =…
Q: Solve this question answer general question
A: To solve this question, we need to determine how many shares will remain outstanding after XYZ Corp.…
Q: Need answers general Accounting question
A: Step 1: Define InflationInflation is the rise in the rate of commodities due to changes in the…
Q: Abc
A: 1. Calculate the after-tax return of the taxable account:Taxable Interest Rate = 3%Tax Rate =…
Q: Given answer
A: Step 1: Definition of Advertising ExpenseAdvertising expense refers to the costs incurred by a…
Q: Kindly help me with accounting questions
A: Given:Taxable Income = $800,000Corporate Tax Rate = 30%Calculation:Tax Payable = Taxable Income x…
Q: Duggan Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine hours used. Overhead…
A: Explanation of Manufacturing Overhead:Manufacturing overhead refers to all indirect costs incurred…
Q: MCQ 5
A: Concept of Variable CostingVariable costing is a method where only variable manufacturing costs are…
Q: Tag. General Account
A: Step 1: Given Value for Calculation Expected Return = r = 14.70%Variance = v = 0.3600 Step 2:…
Q: General Account
A: Key Definitions:Sales Revenue:Total revenue earned from selling goods before any deductions, here…
Q: Himani co. Computed it's predetermined
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is a rate that companies…
Q: Hello teacher please help me this question general accounting
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Manufactured (COGM)Cost of Goods Manufactured (COGM) is the…
Q: Please given correct answer
A: Step 1: Definition of MarginThe margin represents the percentage of net operating income earned from…
Q: Answer? ? Financial accounting question
A: Step 1: Net sales Net sales = Sales - Sales returnsNet sales = $340,000 - $24,000Net sales =…
Q: Hii expert please given correct answer general Accounting
A: Step 1: Define Portfolio An investment portfolio refers to a diversification strategy to minimize…
Q: Accounting question
A: Step 1: Define Cash Conversion Cycle (CCC)The Cash Conversion Cycle (CCC) measures how long it takes…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: Explanation: The formula to calculate the accounts receivable turnover ratio is as follows:Accounts…
Q: What is the cost of a guitar to james?
A: The selling price of a guitar is $144.79, and the markup on the selling price is 42.4%. Cost =…
Q: Correct answer? General Accounting question
A: Step 1: Define Asset DisposalThe proceedings involving sale of existing fixed asset in its working…
Q: Answer this general Accounting Question
A: Concept of Break-Even Point: The break-even point is the level of sales at which total revenue…
Q: Please given correct answer general accounting
A: Step 1: Define Application of Manufacturing OverheadThe overall manufacturing costs for a firm are…
Q: At Accustart, the standard quantity of labor is 25 hours per refrigeration unit. The standard wage…
A: Step 1: Analysis of information givenStandard labor wage rate = $30Labor hours per unit = 25Units of…
Q: Cost accounting
A: Explanation of Activity-Based Overhead Rate (ABOR):The Activity-Based Overhead Rate (ABOR) is the…
Q: None
A: Debt to Equity Ratio is a financial ratio indicating the relative proportion of shareholders' equity…
Q: Calculate the overhead expenses as a percentage of the net sales
A: Overhead expenses as a % of net sales = (Overhead expenses / Net sales) x 100% Net sales = Sales -…
Q: Accounting treatment for business combination
A: Explanation of Business Combination:A business combination occurs when one company acquires control…
Q: Crowd company applied overhead based on direct labor cost
A: Explanation of Direct Labor Cost: Direct labor cost represents the wages and other compensation paid…
Q: Provide answer
A: ROE=Profit Margin×Total Asset Turnover×Equity MultiplierProfit Margin (PM):PM=Net…
Q: get correct answer
A: The total Standard Cost for 200 tune-ups:Standard Cost=(Standard Hours per Tune-up×Standard…
Q: ?
A: INTEGRATING ACCOUNTING SYSTEMS POST-ACQUISITION: A COMPREHENSIVE FRAMEWORKINTRODUCTION: In today's…
Q: do fast answer of this General Accounting Question
A: Given:DSO (Days sales outstanding) = 45 daysDPO (Days payable outstanding) = 38 daysDIO (Days…
provide this general accounting answer
Step by step
Solved in 2 steps
- Standard direct materials cost per unit from variance data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month.The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Line Item Description Value Quantity of direct materials used 5,700 lbs. Actual unit price of direct materials $3.40 per lb. Units of finished product manufactured 1,365 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $840 Direct materials price variance—favorable $570 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Line Item Description Unit Product finished fill in the blank 1 units Standard finished product for direct materials used fill in the blank 2 units Deficiency of finished product for materials used fill…The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 5,300 lb. Actual unit price of direct materials $5.70 per lb. Units of finished product manufactured 2,540 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lb. Direct materials quantity variance—unfavorable $1,276 Direct materials price variance—unfavorable $530 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished fill in the blank 1 units Standard finished product for direct materials used fill in the blank 2 units Deficiency of finished product for materials used fill in the blank 3 units Standard cost for direct materials $fill in…
- The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used Actual unit price of direct materials 6,100 lb. $3.30 per lb. Units of finished product manufactured Standard direct materials per unit of finished product Direct materials quantity variance-unfavorable Direct materials price variance-unfavorable 1,465 units 4 lb. $840 $1,220 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished Standard finished product for direct materials used Deficiency of finished product for materials used Standard cost for direct materials units units units per unitThe following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 3,400 lbs. Actual unit price of direct materials $5.1 per lb. Units of finished product manufactured 820 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance-unfavorable $ 636 Direct materials price variance-favorable $ 680 Determine the standard direct materials cost per unit of the finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month.eBook Show Me How Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., organic toys: Quantity of direct materials used 6,000 lbs. Actual unit price of direct materials $6 per Ib. Units of finished product manufactured 2,880 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lbs. Direct materials quantity variance-unfavorable $1,488 Direct materlals price variance-favorable $1,200 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at eitH beginning or the end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished V units Standard finished product for direct materials used |X units Deficiency of finished product for materials used Xunits Standard cost for direct materials I x Xper unit Feedback icheck My…
- Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 5,000 lb. Actual unit price of direct materials $3.00 per lb. Units of finished product manufactured 1,200 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lb. Direct materials quantity variance—unfavorable $620 Direct materials price variance—unfavorable $500 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished fill in the blank 1 units Standard finished product for direct materials used fill in the blank 2 units Deficiency of finished product for materials used fill in the blank…Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 5,800 lbs. Actual unit price of direct materials $3.90 per lb. Units of finished product manufactured 1,390 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $984 Direct materials price variance—favorable $1,160 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished units Standard finished product for direct materials used units Deficiency of finished product for materials used units Standard cost for direct materials…Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 5,000 lb. Actual unit price of direct materials $5.20 per lb. Units of finished product manufactured 2,400 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lb. Direct materials quantity variance—unfavorable $1,080 Direct materials price variance—unfavorable $1,000 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished fill in the blank 1 units Standard finished product for direct materials used fill in the blank 2 units Deficiency of finished product for materials used fill in the…
- Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 3,000 lbs. Actual unit price of direct materials $5.50 per lb. Units of finished product manufactured 1,400 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $1,000 Direct materials price variance—unfavorable $1,500 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished fill in the blank 1 units Standard finished product for direct materials used fill in the blank 2 units Deficiency of finished product for materials used fill in…Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 6,700 lb. Actual unit price of direct materials $2.10 per lb. Units of finished product manufactured 1,605 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lb. Direct materials quantity variance—unfavorable $644 Direct materials price variance—unfavorable $1,340 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished 1605 Standard finished product for direct materials used units? Deficiency of finished product for materials used units? Standard cost for direct materials $…Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 6,500 lbs. Actual unit price of direct materials $5.9 per lb. Units of finished product manufactured 3,120 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $1,586 Direct materials price variance—favorable $1,300 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or the end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished fill in the blank 1 units Standard finished product for direct materials used fill in the blank 2 units Deficiency of finished product for materials used fill in…