
Concept explainers
(a)
The energy in calories needed to raise the temperature of 1 gram of water by 10C
(a)

Answer to Problem 16A
The heat needed is 1 Calorie.
Explanation of Solution
Given info:
The amount of water m = 1 g
The change in temperature of water
The specific capacity of water Cw= 1 Cal/g 0C
Let Q is the heat energy absorbed by water.
Formula used:
Calculation:
Substituting the given values, we get
Conclusion:
Thus, the energy absorbed by 1g water to raise the temperature of 1 gram of water by 10C is
1 calorie.
(b)
The energy in calories needed to melt1 gram of water at 00C
(b)

Answer to Problem 16A
The heat needed is 80 Calories.
Explanation of Solution
Given info:
The amount of water m = 1 g
The latent heat of fusion of water Lf= 80 Cal/g
Let Q is the heat needed.
Formula used:
Calculation:
Substituting the given values, we get
Conclusion:
Thus, the energy in calories needed to melt 1 gram of ice 00C is 80 calories.
(c)
The energy in calories needed to vaporize1 gram of water at 1000C
(c)

Answer to Problem 16A
The heat needed is 540 Calories.
Explanation of Solution
Given info:
The amount of water m = 1 g
The latent heat of vaporization of water Lv= 540 Cal/g
Let Q is the heat needed.
Formula used:
Calculation:
Substituting the given values, we get
Conclusion:
Thus, the energy in calories needed to vaporize 1 gram of water at 1000C is 540 calories.
Chapter 23 Solutions
CONCEPTUAL PHYSICS-W/PRACTICING PHYSICS
Additional Science Textbook Solutions
Anatomy & Physiology (6th Edition)
Campbell Biology in Focus (2nd Edition)
Human Anatomy & Physiology (2nd Edition)
Microbiology: An Introduction
Microbiology with Diseases by Body System (5th Edition)
Organic Chemistry (8th Edition)
- A proton moves at 5.20 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 8.40 103 N/C. Ignore any gravitational effects. (a) Find the time interval required for the proton to travel 6.00 cm horizontally. (b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 6.00 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.)arrow_forwardThe figure below shows the electric field lines for two charged particles separated by a small distance. 92 91 (a) Determine the ratio 91/92. 1/3 × This is the correct magnitude for the ratio. (b) What are the signs of q₁ and 92? 91 positive 92 negative ×arrow_forwardPlease help me solve this one more detail, thanksarrow_forward
- A dielectric-filled parallel-plate capacitor has plate area A = 20.0 ccm2 , plate separaton d = 10.0 mm and dielectric constant k = 4.00. The capacitor is connected to a battery that creates a constant voltage V = 12.5 V . Throughout the problem, use ϵ0 = 8.85×10−12 C2/N⋅m2 . Find the energy U1 of the dielectric-filled capacitor. The dielectric plate is now slowly pulled out of the capacitor, which remains connected to the battery. Find the energy U2 of the capacitor at the moment when the capacitor is half-filled with the dielectric. The capacitor is now disconnected from the battery, and the dielectric plate is slowly removed the rest of the way out of the capacitor. Find the new energy of the capacitor, U3. In the process of removing the remaining portion of the dielectric from the disconnected capacitor, how much work W is done by the external agent acting on the dielectric?arrow_forwardIn (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.arrow_forwardI need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearlyarrow_forward
- In a certain region of space the electric potential is given by V=+Ax2y−Bxy2, where A = 5.00 V/m3 and B = 8.00 V/m3. Calculate the direction angle of the electric field at the point in the region that has cordinates x = 2.50 m, y = 0.400 m, and z = 0. Please explain. The answer is not 60, 120, or 30.arrow_forwardAn infinitely long line of charge has linear charge density 4.00×10−12 C/m . A proton (mass 1.67×10−−27 kg, charge +1.60×10−19 C) is 18.0 cm from the line and moving directly toward the line at 4.10×103 m/s . How close does the proton get to the line of charge?arrow_forwardat a certain location the horizontal component of the earth’s magnetic field is 2.5 x 10^-5 T due north A proton moves eastward with just the right speed so the magnetic force on it balances its weight. Find the speed of the proton.arrow_forward
- Example In Canada, the Earth has B = 0.5 mT, pointing north, 70.0° below the horizontal. a) Find the magnetic force on an oxygen ion (O) moving due east at 250 m/s b) Compare the |FB| to |FE| due to Earth's fair- weather electric field (150 V/m downward).arrow_forwardThree charged particles are located at the corners of an equilateral triangle as shown in the figure below (let q = 2.20 µC, and L = 0.810 m). Calculate the total electric force on the 7.00-µC charge. What is the magnitude , what is the direction?arrow_forward(a) Calculate the number of electrons in a small, electrically neutral silver pin that has a mass of 9.0 g. Silver has 47 electrons per atom, and its molar mass is 107.87 g/mol. (b) Imagine adding electrons to the pin until the negative charge has the very large value 2.00 mC. How many electrons are added for every 109 electrons already present?arrow_forward
- College PhysicsPhysicsISBN:9781305952300Author:Raymond A. Serway, Chris VuillePublisher:Cengage LearningUniversity Physics (14th Edition)PhysicsISBN:9780133969290Author:Hugh D. Young, Roger A. FreedmanPublisher:PEARSONIntroduction To Quantum MechanicsPhysicsISBN:9781107189638Author:Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.Publisher:Cambridge University Press
- Physics for Scientists and EngineersPhysicsISBN:9781337553278Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningLecture- Tutorials for Introductory AstronomyPhysicsISBN:9780321820464Author:Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina BrissendenPublisher:Addison-WesleyCollege Physics: A Strategic Approach (4th Editio...PhysicsISBN:9780134609034Author:Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart FieldPublisher:PEARSON





