Concept explainers
For 2016, Raphael Frame Company prepared the .sales budget that follows.
At the end of December 2016, the following unit sales data were reported for the year.
Unit Sales | ||
8" × 10" Frame | 12" × 16" Frame | |
East | 8,755 | 3,686 |
Central | 6,510 | 3,090 |
West | 12,348 | 5,616 |
For the year ending December 31, 2017, unit sales are expected to follow die patterns established during the year ending December 31, 2016. The unit selling price for the 8" × 10" frame is expected to increase to $17 and die unit selling price for die 12" × 16" frame is expected to increase to $32, effective January 1, 2017.
Instructions
1. Compute the increase or decrease of actual unit sales for the year ended December 31, 2016, over budget. Place your answers in a columnar table with the following format:
Unit Sales, Year Ended 2016 | Increase (Decrease) Actual Over Budget | |
Budget Actual Sales | Amount Percent | |
8" × 10" Frame: | ||
East | ||
Central | ||
West | ||
12"× 16" Frame: | ||
East | ||
Central | ||
West |
2. Assuming that the increase or decrease in actual sales to budget indicated in part (1) is to continue in 2017, compute the unit sales volume to be used for preparing the sales budget for the year ending December 31, 2017. Place your answers in a columnar table similar to that in part (1) but with the following column heads. Round budgeted units to the nearest unit.
2016 Actual Units | Percentage Increase (Decrease) | 2017 Budgeted Units (rounded) |
3. Prepare a sales budget for the year ending December 31, 2017.
Trending nowThis is a popular solution!
Chapter 21 Solutions
Bundle: Financial & Managerial Accounting, Loose-leaf Version, 13th + CengageNOWv2, 1 term (6 months) Printed Access Card Corporate Financial ... Access Card for Managerial Accounting, 13th
- General Accountingarrow_forwardFinancial Accounting Questionarrow_forwardFlorida Kitchens produces high-end cooking ranges. The costs to manufacture and market the ranges at the company’s volume of 3,000 units per quarter are shown in the following table: Unit manufacturing costs Variable costs $ 1,440 Fixed overhead 720 Total unit manufacturing costs $ 2,160 Unit nonmanufacturing costs Variable 360 Fixed 840 Total unit nonmanufacturing costs 1,200 Total unit costs $ 3,360 The company has the capacity to produce 3,000 units per quarter and always operates at full capacity. The ranges sell for $4,000 per unit. Required: a. Florida Kitchens receives a proposal from an outside contractor, Burns Electric, who will manufacture 1,200 of the 3,000 ranges per quarter and ship them directly to Florida’s customers as orders are received from the sales office at Florida. Florida would provide the materials for the ranges, but Burns would assemble, box, and ship the ranges. The variable manufacturing costs would be…arrow_forward
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
- EBK CONTEMPORARY FINANCIAL MANAGEMENTFinanceISBN:9781337514835Author:MOYERPublisher:CENGAGE LEARNING - CONSIGNMENTSurvey of Accounting (Accounting I)AccountingISBN:9781305961883Author:Carl WarrenPublisher:Cengage LearningFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,