
Requirement 1:
To compute:
The roasting department's equivalent units of production for materials for the month using FIFO method.
Requirement 1:

Answer to Problem 21QS
Solution:
Materials | |
Equivalent Units | 18,000 units |
Explanation of Solution
The equivalent units of production for Materials can be calculated as under −
First, units added and completed 100 % from the process will be calculated.
Given,
- Units transferred out = 17,000 units ( 2,000 units + 18,000 units − 3,000 units)
- Beginning inventory units = 2,000 units
Out of total units transferred, 15,000 units were added and completed and transferred out during the process.
Equivalent
Equivalent units of production -FIFO | |
Direct Materials | |
Units to complete - Beginning Inventory | |
Direct Materials (2,000 X 30%) | 600 |
Units completed and transferred out | 15,000 |
Units completed - Ending Inventory | |
Direct Materials (3,000 X 80%) | 2,400 |
Equivalent units of production | 18,000 |
The above calculations can be explained as under −
For beginning inventory −
Given,
- Units in beginning inventory = 2,000 units
- For direct material completed percentage = 70 %
For units added, completed and transferred out −
15,000 units calculated as above
For ending inventory −
Given,
- Units in ending inventory = 3,000 units
- For direct material completed percentage = 80 %
Equivalent units for ending inventory for materials −
Total equivalent units for production for materials will be calculated as under −
Given,
For materials −
- Beginning equivalent units = 600 units
- Completed and transferred = 15,000 units
- Ending equivalent units = 2,400 units
Thus, the roasting department's equivalent units of production for materials for the month using FIFO method have been calculated.
Requirement 2:
To compute:
The roasting department's cost per equivalent unit of production for materials for the month using FIFO method.
Requirement 2:

Answer to Problem 21QS
Solution:
The roasting department's cost per equivalent unit of production for materials for the month using FIFO method = $ 1.55 per unit
Explanation of Solution
The cost per equivalent unit for materials is calculated as under −
Cost per Equivalent unit - FIFO | |
Direct Materials | |
Costs incurred during the period | 27,900 |
Equivalent units of production | 18,000 |
Cost per Equivalent unit | 1.55 |
Given,
For materials −
- Costs incurred during the period = $ 27,900
- Equivalent units of production = 18,000 units
Thus, the roasting department's cost per equivalent unit of production for materials for the month using FIFO method has been calculated.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 20 Solutions
Connect Access Card For Fundamental Accounting Principles
- he following is a December 31, 2024, post-dosing trial balance for Almway Corporation. Account Title Debits Credits Cash 45,000 Investments 110,000 Accounts receivable 60,000 Inventories 200,000 Prepaid insurance (for the next 9 months) 9,000 Land 90,000 Buildings 420,000 Accumulated depreciation-buildings $ 100,000 Equipment 110,000 60,000 10,000 75.000 130.000 20.000 240,000 300.000 129.000 Accumulated depreciation-equipment Patents (net of amorization) Accounts payable Notes payable Interest payable Bonds Payable Common stock Retained eamings Totals Additional information: $ 1,054,000 $ 1,054,000 1. The investment account includes an investment in common stock of another corporation of $30,000 which management intends to hold for at least three years. The balance of these investments is intended to be sold in the coming year. 2. The land account includes land which cost $25,000 that the company has not used and is currently listed for sale. 3. The cash account includes $15,000…arrow_forwardWhich is not a Risk Assessment Procedure?a. Ratio Analysisb. Observation of Activitiesc. Account Receivable confirmationsd. Inspection of Documentse. Inquiry of Internal Auditors Is it a or c ???arrow_forwardCalculate Pankaj's net income for the yeararrow_forward
- What is row in 2008?arrow_forwardSirus Co purchased tool sharpening equipment on October 1 for $47,250. The equipment was expected to have a useful life of 3 years or 5,400 operating hours, and a residual value of $1,350. The equipment was used for 1,000 hours during Year 1, 1,900 hours in Year 2, 1,600 hours in Year 3, and 900 hours in Year 4.Required:Determine the amount of depreciation expense for the years ended December 31, Year 1, Year 2, Year 3, and Year 4, by (a) the straight-line method, (b) the units-of-activity method, and (c) the double-declining-balance method. FOR DECLINING BALANCE ONLY, round the multiplier to four decimal places. Then round the answer for each year to the nearest whole dollar. (unsure if my answers are correct. Straight line method Year 1 __ Year 2___ Year 3___ Year 4___ Units of activity method Year 1 Year2 Year3 Year4 Double declin balance method Year 1 year 2 year 3 year 4arrow_forwardCompute and interpret the followingarrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





