Concept explainers
a.
Identify variable cost per unit.
a.

Answer to Problem 31E
4. $18
Explanation of Solution
Variable cost per unit: The variable cost per unit refers to the unit variable cost of product including the variable
Calculate variable cost per unit.
Therefore, variable cost per unit amount is $18. The other options like 1, 2, and 3 are incorrect answers.
b.
Identify variable production cost per unit.
b.

Answer to Problem 31E
2. $13
Explanation of Solution
Production cost per unit: The production cost per unit refers to the unit cost of production including direct materials, direct labor and manufacturing
Calculate variable production cost per unit.
Therefore, variable production cost per unit amount is $13. The other options like 1, 3 and 4 are incorrect answers.
c.
Identify full cost per unit.
c.

Answer to Problem 31E
4. $23
Explanation of Solution
Calculate full cost per unit.
Therefore, full cost per unit amount is $23. The other options like 1, 2 and 3 are incorrect answers.
d.
Identity full absorption cost per unit.
d.

Answer to Problem 31E
3. $16
Explanation of Solution
Full cost per unit: The full cost per unit refers to the total cost of the product including the fixed and variable cost per unit.
Calculate full absorption cost per unit.
Therefore, full absorption cost per unit amount is $16. The other options like 1, 2 and 4 are incorrect answers.
e.
Identify prime cost per unit.
e.

Answer to Problem 31E
2. $12
Explanation of Solution
Prime cost per unit: The cost including materials cost per unit, labor cost per unit and outsource cost per unit refers to the prime cost per unit.
Calculate prime cost per unit.
Therefore, prime cost per unit amount is $12. The other options like 1. 3 and 4 are incorrect answers.
f.
Identify conversion cost per unit.
f.

Answer to Problem 31E
1. $8
Explanation of Solution
Conversion cost per unit: The conversion cost per unit refers to the total unit cost of labor, outsourcing and production overhead.
Calculate conversion cost per unit.
Therefore, conversion cost per unit amount is $8. The other options like 2, 3 and 4 are incorrect answers.
g.
Identify contribution margin per unit.
g.

Answer to Problem 31E
1. $9
Explanation of Solution
Contribution margin per unit:
The contribution margin per unit refers to the difference between sales price per unit and the variable cost per unit. The contribution margin as a percentage of sales is referred to as the contribution margin ratio (CM ratio).
Calculate contribution margin per unit.
Therefore, contribution margin per unit amount is $9. The other options like 2, 3 and 4 are incorrect answers.
h.
Identify gross margin per unit.
h.

Answer to Problem 31E
2. $11
Explanation of Solution
Gross margin per unit:
The gross margin per unit is the difference of selling price per unit and the absorption cost per unit.
Calculate gross margin per unit.
Therefore, gross margin per unit amount is $11. The other options like 1, 3 and 4 options are incorrect answers.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 2 Solutions
FUNDAME.OF COST ACCT. W/CONNECT
- General accounting questionsarrow_forwardin the first day of a company’s fiscal year, it has paid for and installed a machine for servicing vehicle engines at one of its outlets. The machine costs $40,000. Its annual cash operating costs total $30,000. The machine will have a four-year useful life and a zero terminal disposal value. After the machine has been used for only one day, a consultant offers a different machine that promises to do the same job at annual cash operating costs of $18,000. The new machine will cost $48,000 cash, installed. The original machine is unique and can be sold outright for $20,000, minus $4,000 removal cost. The new machine, like the old one, will have a four-year useful life and zero terminal disposal value. Revenues, all in cash, will be $300,000 annually, and other cash costs will be $220,000 annually, regardless of this decision. Ignore income taxes and the time value of money Suppose the cost of the original (old) machine was $2 million rather than $40,000.Nevertheless, the old machine…arrow_forwardLao Enterprises is preparing its direct labor budget for June. Projections for the month are that 18,200 units are to be produced and that direct labor time is 2.5 hours per unit. If the labor cost per hour is $14, what is the total budgeted direct labor cost for June?arrow_forward
- ABC Company produced 15,000 units and sold 12,000 units during its first year. The company provided the following information: Particulars Per unit Per year Selling price $180 Direct materials $45 Direct labor $30 Variable manufacturing overhead $15 Sales commission $9 Fixed manufacturing overhead ? Fixed selling and administrative expense $315,000 If the company's unit product cost under absorption costing is $120, what is the amount of fixed manufacturing overhead per year? a. $450,000 b. $360,000 c. $375,000 d. $480,000arrow_forwardAccounting question ?arrow_forwardAnswer me pleasearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





