Break-even analysis
Somerset Inc. has finished a new video game, Snowboard Challenge. Management is now considering its marketing strategies. The following information is available:
Anticipated sales price per unit | $80 |
Variable cost per unit’ | $35 |
Anticipated volume | 1,000,000 units |
Production costs | $20,000,000 |
Anticipated advertising | $15,000,000 |
*The cost of the video game, packaging, and copying costs. |
Two managers, James Hamilton and Thomas Seymour, had the following discussion of ways to increase the profitability of this new offering:
James: I think we need to think of some way to increase our profitability Do you have any ideas?
Thomas: Well, I think the best strategy would be to become aggressive on price.
James: How aggressive?
Thomas: If we drop the price to $60 per unit and maintain our advertising budget at $ 15,000,000, I think we will generate total sales of 2.000,000 units.
James: I think that’s the wrong way to go. You’re giving too much up on price. Instead, I think we need to follow an aggressive advertising strategy
Thomas: How aggressive?
James: If we increase our advertising to a total of $25,000,000, we should be able to increase sales volume to 1,400.000 units without any change in price.
Thomas: I don’t think that’s reasonable. We’ll never cover the increased advertising costs.
Which strategy is best: Do nothing? Follow the advice of Thomas Seymour? Or follow James Hamilton’s strategy?
Trending nowThis is a popular solution!
Chapter 19 Solutions
Working Papers, Volume 1, Chapters 1-15 for Warren/Reeve/Duchac's Corporate Financial Accounting, 13th + Financial & Managerial Accounting, 13th
- General Accountingarrow_forwardFinancial Accounting Questionarrow_forwardFlorida Kitchens produces high-end cooking ranges. The costs to manufacture and market the ranges at the company’s volume of 3,000 units per quarter are shown in the following table: Unit manufacturing costs Variable costs $ 1,440 Fixed overhead 720 Total unit manufacturing costs $ 2,160 Unit nonmanufacturing costs Variable 360 Fixed 840 Total unit nonmanufacturing costs 1,200 Total unit costs $ 3,360 The company has the capacity to produce 3,000 units per quarter and always operates at full capacity. The ranges sell for $4,000 per unit. Required: a. Florida Kitchens receives a proposal from an outside contractor, Burns Electric, who will manufacture 1,200 of the 3,000 ranges per quarter and ship them directly to Florida’s customers as orders are received from the sales office at Florida. Florida would provide the materials for the ranges, but Burns would assemble, box, and ship the ranges. The variable manufacturing costs would be…arrow_forward
- Excel Applications for Accounting PrinciplesAccountingISBN:9781111581565Author:Gaylord N. SmithPublisher:Cengage LearningEssentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning