Concept explainers
To compute:
Direct materials used in production
Answer to Problem 16E
Solution:
Direct materials used in production = $ 502,500
Explanation of Solution
The raw material used in production is calculated as under −
Given,
- Raw material available for use in production = $ 677,500
- Ending raw material = $ 175,000
The raw material used in production is $ 502,500
To compute:
Total work in process
Answer to Problem 16E
Solution:
Total work in process = $ 1,687,000
Explanation of Solution
The total work in process is calculated as under −
Given,
- Direct material used = $ 502,500
- Direct Labor = $ 350,000
- Factory
overheads = $ 750,000 - Beginning work in process inventory = $ 84,500
The total work in process is = $ 1,687,000
Thus, the total work in process has been calculated.
Requirement 4:
To compute:
Ending work in process inventory
Requirement 4:
Answer to Problem 16E
Solution:
Ending work in process inventory = $ 93,500
Explanation of Solution
The ending work in process inventory is calculated as under −
- Total work in process = $ 1,687,000
- Finished goods manufactured = $ 1,593,500
The ending work in process inventory = $ 93,500.
Thus, the ending work in process inventory has been computed.
To compute:
Beginning finished goods inventory
Answer to Problem 16E
Solution:
Beginning finished goods inventory = $ 146,750
Explanation of Solution
The beginning finished goods inventory is calculated as under −
Given,
- Finished goods available for sale = $ 1,740,250
- Finished goods manufactured = $ 1,593,500
The beginning finished goods inventory = $ 146,750.
Thus, the beginning finished goods inventory has been computed.
Requirement 6
To compute:
Finished goods sold
Requirement 6
Answer to Problem 16E
Solution:
Finished goods sold = $ 1,600,300
Explanation of Solution
The finished goods sold will be calculated as under −
- Finished goods available for sale = $ 1,740,250
- Ending finished goods inventory = $ 139,950
The finished goods sold = $ 1600,300.
Thus, the finished goods sold has been calculated.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 18 Solutions
Fundamental Accounting Principles
- Financial Accountingarrow_forwardProvide correct answer general accounting questionarrow_forwardThe per-unit cost of an item is its average total cost (= total cost/quantity). Suppose a new cell phone application costs $115,000 to develop and only $0.75 per unit to deliver to each cell phone customer. What will be the per-unit cost of the application if it sells 100 units? 1000 units? 1 million units?arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education