
(a)
The temperature on the two sides of the circuit board.
(a)

Explanation of Solution
Given:
Thickness of the board is 0.3 cm.
The height of the board is 12 cm.
The length of the board is 18 cm.
Number of logic chips is 80.
Heat dissipated by each chip is
The thermal conductivity of the board is
Temperature of the medium is
The heat transfer coefficient is
Thickness of the aluminum plate is 0.2 cm.
The height of the aluminum plate is 12 cm.
The length of the aluminum plate is 18 cm.
The thermal conductivity of the aluminum plate is
Number of aluminum fins is 864.
Length of the fins is 2 cm.
Diameter of the fin is 0.25 cm.
Thickness of the epoxy adhesive is 0.02 cm.
Thermal conductivity of the epoxy is
Calculation:
The total heat transfer rate by the chips is,
The total thermal resistance is,
Calculate the temperature on the two sides of the board.
Similarly,
Thus, the temperature on the two sides of the circuit board is
(b)
The temperature on the two sides of the circuit board after the aluminum plate is attached.
(b)

Explanation of Solution
Calculation:
Calculate the value of m.
The efficiency of the fin is,
Calculate the total area with fins,
The total thermal resistance is,
Calculate the temperature on the two sides of the board.
Similarly,
Thus, the temperature on the two side of the circuit board after the aluminum plate is attached is
Want to see more full solutions like this?
Chapter 17 Solutions
EBK FUNDAMENTALS OF THERMAL-FLUID SCIEN
- The sketch below gives some details of the human heart at rest. What is the total power requirement (work/time) for an artificial heart pump if we use a safety factor of 5 to allow for inefficiencies, the need to operate the heart under stress, etc.? Assume blood has the properties of water. p pressure above atmosphere blood going to the lungs for a fresh charge of oxygen p = 2.9 kPa 25v pulmonary artery d = 25mm fresh oxygenated blood from the lungs p = 1.0 kPa vena cava d=30mm right auricle pulmonary vein, d = 28mm aorta, d=20mm spent blood returning from left auricle the body p = 0.66 kPa right left ventricle ventricle blood to feed the body, p 13 kPa normal blood flow = 90 ml/sarrow_forward4- A horizontal Venturi meter is used to measure the flow rate of water through the piping system of 20 cm I.D, where the diameter of throat in the meter is d₂ = 10 cm. The pressure at inlet is 17.658 N/cm2 gauge and the vacuum pressure of 35 cm Hg at throat. Find the discharge of water. Take Cd = 0.98.arrow_forward10arrow_forward
- Elements Of ElectromagneticsMechanical EngineeringISBN:9780190698614Author:Sadiku, Matthew N. O.Publisher:Oxford University PressMechanics of Materials (10th Edition)Mechanical EngineeringISBN:9780134319650Author:Russell C. HibbelerPublisher:PEARSONThermodynamics: An Engineering ApproachMechanical EngineeringISBN:9781259822674Author:Yunus A. Cengel Dr., Michael A. BolesPublisher:McGraw-Hill Education
- Control Systems EngineeringMechanical EngineeringISBN:9781118170519Author:Norman S. NisePublisher:WILEYMechanics of Materials (MindTap Course List)Mechanical EngineeringISBN:9781337093347Author:Barry J. Goodno, James M. GerePublisher:Cengage LearningEngineering Mechanics: StaticsMechanical EngineeringISBN:9781118807330Author:James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. BoltonPublisher:WILEY





