
Concept explainers
Fuel used to counter air resistance The resistive drag force that the air exerts on an automobile is
One liter of gas releases about
J of energy. So the gasoline energy that is equivalent to the resistive thermal energy produced during this trip is
In summary, you use about one-quarter gallon of gasoline to counter air resistance during the 160-km trip. Unfortunately, the car is only about 13% efficient, where
Consequently, your useful output of 0.98 liters requires an energy input of (0.98 L)/0.13=7.5 L of gas to overcome this air resistance. This is about half of the gasoline a typical car consumes when driving at a steady speed for 160 km. The other half is needed to overcome rolling resistance.
The amount of fuel used to counter air resistance should do what?
a. Increase in proportion to the speed squared
b. Increase in proportion to the speed
c. Be the same independent of the speed
d. Decrease in proportion to the inverse of the speed
e. Decrease in proportion to the inverse of the speed squared

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 16 Solutions
EBK COLLEGE PHYSICS
Additional Science Textbook Solutions
Campbell Essential Biology (7th Edition)
Applications and Investigations in Earth Science (9th Edition)
Cosmic Perspective Fundamentals
Human Physiology: An Integrated Approach (8th Edition)
Campbell Biology (11th Edition)
Microbiology with Diseases by Body System (5th Edition)
- RT = 4.7E-30 18V IT = 2.3E-3A+ 12 38Ω ли 56Ω ли r5 27Ω ли r3 28Ω r4 > 75Ω r6 600 0.343V 75.8A Now figure out how much current in going through the r4 resistor. |4 = unit And then use that current to find the voltage drop across the r resistor. V4 = unitarrow_forward7 Find the volume inside the cone z² = x²+y², above the (x, y) plane, and between the spheres x²+y²+z² = 1 and x² + y²+z² = 4. Hint: use spherical polar coordinates.arrow_forwardганм Two long, straight wires are oriented perpendicular to the page, as shown in the figure(Figure 1). The current in one wire is I₁ = 3.0 A, pointing into the page, and the current in the other wire is 12 4.0 A, pointing out of the page. = Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P. Express your answer using two significant figures. VO ΜΕ ΑΣΦ ? Figure P 5.0 cm 5.0 cm ₁ = 3.0 A 12 = 4.0 A B: μΤ You have already submitted this answer. Enter a new answer. No credit lost. Try again. Submit Previous Answers Request Answer 1 of 1 Part B X Express your answer using two significant figures. ΜΕ ΑΣΦ 0 = 0 ? below the dashed line to the right P You have already submitted this answer. Enter a new answer. No credit lost. Try again.arrow_forward
- Physics for Scientists and Engineers, Technology ...PhysicsISBN:9781305116399Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningCollege PhysicsPhysicsISBN:9781938168000Author:Paul Peter Urone, Roger HinrichsPublisher:OpenStax CollegeGlencoe Physics: Principles and Problems, Student...PhysicsISBN:9780078807213Author:Paul W. ZitzewitzPublisher:Glencoe/McGraw-Hill
- Physics for Scientists and Engineers: Foundations...PhysicsISBN:9781133939146Author:Katz, Debora M.Publisher:Cengage LearningAn Introduction to Physical SciencePhysicsISBN:9781305079137Author:James Shipman, Jerry D. Wilson, Charles A. Higgins, Omar TorresPublisher:Cengage Learning





