EBK MACROECONOMICS
EBK MACROECONOMICS
10th Edition
ISBN: 9780134896571
Author: CROUSHORE
Publisher: VST
Question
Book Icon
Chapter 15, Problem 4NP

a.

To determine

To calculate: The average tax rate and the marginal tax rate of someone earning $16,000 and for someone earning $30,000

a.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 4NP

For the earning $16,000 , the average tax rate is 12.5% and the marginal tax rate is 25% and for the earning $30,000 , the average tax rate is 20% and the marginal tax rate is 30% .

Explanation of Solution

Given is the tax slab of individuals,

    Below$8,0000%
    From$8,000 to$20,00025%
    Above$20,00030%

For calculation of average tax rate the formula is given here:

A=TaxpaidTotalIncome×100

For the person earning $16,000 , the average tax rate will be:

=0.25($16,000-$8,000)$16,000×100=$2000$16000×100=12.50%

Since, the person is earning $16,000 , hence, initial $8,000 tax rate is 0% or exempt, and above $8,000 remaining $8,000 is taxed at the rate of 25% . Therefore, the marginal tax rate for the person is 25% .

For the person earning $30,000 , the average tax rate will be:

=(0.25×$12,000+0.30×$10,000)$30,000×100=$6,000$30,000×100=20%

Since, the person is earning $30,000 , hence, up to $8,000 tax rate is 0% or exempt, and above $8,000 , he is taxed at the rate of 25% on $12,000 ($20,000$8,000) and 30% on $10,000 ($30,000$20,000) . Therefore, the marginal tax rate for the person is 30% .

Economics Concept Introduction

Introduction: The government gets the fund from the taxes and borrowings for expenditure purposes like government consumption, investment, national defense, public health, etc. Government changes these tax slabs time to time to give relief to the persons earning lower incomes or charge extra taxes sometimes from the taxpayers.

b.

To determine

To compute: The average tax rate and the marginal tax rate with revised data.

b.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 4NP

For the earning $16,000 , the average tax rate is 12.5% and the marginal tax rate is 20% and for the earning $30,000 , the average tax rate is 19.33% and the marginal tax rate is 30% .

Explanation of Solution

Given is the tax slab of individuals,

    Below$6,0000%
    From$6,000 to$20,00020%
    Above$20,00030%

For calculation of average tax rate the formula is given here:

A=TaxpaidTotalIncome×100

For the person earning $16,000 , the average tax rate will be:

=0.2($16,000$6,000)$16,000×100=$2000$16000×100=12.50%

Since, the person is earning $16,000 , hence, initial $6,000 tax rate is 0% or exempt, and above $6,000 remaining $10,000 is taxed at the rate of 20% . Therefore, the marginal tax rate for the person is 20% .

For calculation of average tax rate the formula is given here:

A=TaxpaidTotalIncome×100

For the person earning $30,000 , the average tax rate will be:

=(0.25×$14,000+0.30×$10,000)$30000×100=($2,800+$3,000)$30,000×100=$5,800$30,000×100=19.33%

Since, the person is earning $30,000 , hence, initial $6,000 tax rate is 0% or exempt, and above $6,000 remaining $14,000 ($20,000$6,000) is taxed at the rate of 20% and $10,000 ($30,000$20,000) is taxed at 30% Therefore, the marginal tax rate for the person is 30% .

Economics Concept Introduction

Introduction: The government gets the fund from the taxes and borrowings for expenditure purposes like government consumption, investment, national defense, public health, etc. Government changes these tax slabs time to time to give relief to the persons earning lower incomes or charge extra taxes sometimes from the taxpayers.

c.

To determine

To describe: If the changes in tax rate affect the labor supply of the person, for the person earning $16,000 and for the person earning $30,000 .

c.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 4NP

The tax rate lowers in part (b) will not affect the labor supply of the person initially earning $16,000 , but increase in the labor supply of the person initially earning $30,000 , since he has saved money due to lower taxes.

Explanation of Solution

A change in the marginal tax rate does not change the average tax rate of the person earning $16,000 , he is taxed at the rate of 12.5% in both the cases. Hence, the labor supply of the person will remain constant, as he was unable to save anything due to change in slab rate. Whereas, for the person earning $30,000 , there is no change in the marginal tax rate but his average tax rate earlier was 20% and after the change in slab was 19.33%. thus, the labor supply of the person will increase because he saved money due to lower average tax rate than before.

Economics Concept Introduction

Introduction: The government gets the fund from the taxes and borrowings for expenditure purposes like government consumption, investment, national defense, public health, etc. Government changes these tax slabs time to time to give relief to the persons earning lower incomes or charge extra taxes sometimes from the taxpayers.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Which of the following graphs best represents the production possibility frontier of Country Y (Line Y), the production possibility frontier of Country Z (Line Z), and the production possibility frontier of this whole economy (Line W)?  (Hint: Find W by adding the productive capabilities of Country Y and Z) Group of answer choices
Which of the following factors tend to decrease the wage differential between union and non union workers:   unions tend to organize the firms with the lowest ability to pay initially   all of the above   unions must moderate their wage demand to keep workers competitive   some nonunion employers pay their employees above union wages   only ‘a’ and ‘b’ above
The accompanying graph shows the short-run demand and cost situation for a price searcher in a market with low barriers to entry. Price (dollars) 24 8 MC ATC MR 30 D 45 50 Quantity/time The firm will maximize its profit at a quantity of units. After choosing the profit maximizing quantity, the firm will charge a price of The firm will receive $ in revenue at the profit-maximizing quantity. The total cost of production for this profit-maximizing quantity is S The maximum profit the firm can earn in this situation is $ per unit for this output. How will the situation change over time? Profits will attract rival firms into the market until the profit-maximizing price falls to the level of per-unit cost. ◇ Losses will induce firms to leave this market until the profit maximizing price falls to zero. The market will adjust until the price charged by this firm no longer exceeds marginal cost at the profit-maximizing quantity. This market is already in long-run equilibrium, and will not…
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Macroeconomics
Economics
ISBN:9781337617390
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781337617383
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Macroeconomics: Private and Public Choice (MindTa...
Economics
ISBN:9781305506756
Author:James D. Gwartney, Richard L. Stroup, Russell S. Sobel, David A. Macpherson
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Economics: Private and Public Choice (MindTap Cou...
Economics
ISBN:9781305506725
Author:James D. Gwartney, Richard L. Stroup, Russell S. Sobel, David A. Macpherson
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Survey Of Economics
Economics
ISBN:9781337111522
Author:Tucker, Irvin B.
Publisher:Cengage,
Text book image
MACROECONOMICS FOR TODAY
Economics
ISBN:9781337613057
Author:Tucker
Publisher:CENGAGE L