Production and Operations Analysis, Seventh Edition
Production and Operations Analysis, Seventh Edition
7th Edition
ISBN: 9781478623069
Author: Steven Nahmias, Tava Lennon Olsen
Publisher: Waveland Press, Inc.
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 13, Problem 42AP

a

Summary Introduction

Interpretation:

Proportion of bulb lasting more than 2 years.

Concept Introduction:

Mean is the average value of the data given. It is usually the middle value which represents the whole data. It is calculated by summing up all values divided by umber of values.

a

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 42AP

The probability of bulbs lasting more than two years is 0.48%.

Explanation of Solution

Given information:

Time Period = 2 year

Mean = 2.670

The proportion of bulbs lasting more than two years using the following formula:

  P[Tt]=eμ

Here, t is 2 years and λ is 2.670. Substitute the values in the equation and calculate the proportion of bulbs lasting more than two years as shown below:

  P[Tt]=eμ

  =e2.670×2

  =e5.34

  =2.1785.34

  =0.0048

Thus, the probability of bulbs lasting more than two years is 0.48%.

b

Summary Introduction

Interpretation:

Probability that a bulb chosen fails in first-three months of operation.

Concept Introduction:

Mean is the average value of the data given. It is usually the middle value which represents the whole data. It is calculated by summing up all values divided by umber of values.

b

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 42AP

Probability that a bulb chosen at random fails is 48.69%.

Explanation of Solution

Given information:

Time = 3 months

Mean = 2.670

The probability that a bulb chosen at random fails using the following formula:

  P[Tt]=1eμ

Here, t is 3/12 years and λ is 2.670. Substitute the values in the equation and calculate the probability that a bulb chosen at random fails as shown below:

  P[T<312]=1eμ

  =1e2.670×312

  =1e2.89

  =12.7182.89

  =0.486

Thus, the probability that a bulb chosen at random fails is 48.69%.

c

Summary Introduction

Interpretation:

Probability that a bulb lasted for 10 years fails in next three months.

Concept Introduction:

Mean is the average value of the data given. It is usually the middle value which represents the whole data. It is calculated by summing up all values divided by umber of values.

c

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 42AP

The probability of bulbs that has lasted for 10 years fails in the next three months of operation is1.9102E+13%.

Explanation of Solution

Given information:

Time = 10 years

Mean = 2.670

The probability that a bulb that has lasted for 10 years fails in the next three months of operation using the following formula:

  P[t<T<ts|T>t|]=P(T<s)P(T>t).......(1)

Here, t is 10 years and s is 3/12. Substitute the values in the equation and calculate the proportion of bulb that has lasted for 10 years fails in the next three months of operation as shown below:

  P[T<312]=1eμ

  =1e1.670×312

  =1e2.89

  =12.7182.89

  =0.486

Thus, P (T < s) is 0.486.

  P[T>10]=eμ=e2.670×10=e26.7=2.71826.7

Thus, P (T > 10) is =2.71826.7 .

Substitute the values in the equation (1) and calculate as shown below:

  P[10<T<103/12|T>10|]

  =P(T<s)P(T>t)

  =0.04862.71826.7

  =1.9E+11

Thus, the probability of bulbs that has lasted for 10 years fails in the next three months of operation is 1.9102E+13%.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
a) Select all of the correct impacts the maturing of a product might have on OM strategy below. (Check all that apply.) A. Cost cutting is instituted. B. Inventory needs to be revised. C. Labor skills decrease. D. Product design needs to be revised. E. Design compromises are instituted. F. New human resources skills.
Please help! Multifactor!
Klassen Toy Company, Inc., assembles two parts (parts 1 and 2): Part 1 is first processed at workstation A for 10 minutes per unit and then processed at workstation B for 20 minutes per unit. Part 2 is simultaneously processed at workstation C for 12 minutes per unit. Work stations B and C feed the parts to an assembler at workstation D, where the two parts are assembled. The time at workstation D is 15 minutes. a) The bottleneck of this process is at minutes per unit (enter your response as a whole number).
Knowledge Booster
Background pattern image
Operations Management
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, operations-management and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:Cengage,
Text book image
MARKETING 2018
Marketing
ISBN:9780357033753
Author:Pride
Publisher:CENGAGE L
Single Exponential Smoothing & Weighted Moving Average Time Series Forecasting; Author: Matt Macarty;https://www.youtube.com/watch?v=IjETktmL4Kg;License: Standard YouTube License, CC-BY
Introduction to Forecasting - with Examples; Author: Dr. Bharatendra Rai;https://www.youtube.com/watch?v=98K7AG32qv8;License: Standard Youtube License