Engineering Economy
Engineering Economy
8th Edition
ISBN: 9780073523439
Author: Leland T Blank Professor Emeritus, Anthony Tarquin
Publisher: McGraw-Hill Education
Question
Book Icon
Chapter 12, Problem 29P
To determine

Calculate the internal rate of return.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Explanation of Solution

The first cost (FC) is $400,000. Annual operating cost (AC) is $75,000. Annual savings (AS) is $192,000. Salvage value (SV) is 20% of the first cost. Profitability index (i) is 12%. Time period (n) is 5 years.

The internal rate of return (ir) can be calculated using the following formula:

FC=(ASAC)((1+ir)n1ir(1+ir)n)+FC×SV(1+ir)n400,000=(192,00075,000)((1+ir)51ir(1+ir)5)+400,000×0.2(1+ir)5400,000=(117,000)((1+ir)51ir(1+ir)5)+80,000(1+ir)5

Substitute ir as 0.12 by trial and error method in the above calculation.   

400,000=(117,000)((1+0.12)510.12(1+0.12)5)+80,000(1+0.12)5400,000=(117,000)(3.6048)+80,0001.7623400,000=421,761.6+45,395.22400,000<467,156.82

The calculated value is less than the first cost. Thus, increase the ir value to 0.1809.

400,000=(117,000)((1+0.1809)510.1809(1+0.1809)5)+80,000(1+0.1809)5400,000=(117,000)(3.1211)+80,0002.2965400,000=365,168.7+34,835.62400,000400,00.32

Since the calculated value is equal to the first cost, the value of ir is confirmed as 18.09%.

The value PI can be calculated as follows:

PI=(ASAC)((1+ir)n1ir(1+ir)n)+FC×SV(1+ir)nFC=(117,000)((1+0.12)510.12(1+0.12)5)+80,000(1+0.12)5400,000=(117,000)(3.6048)+80,0001.7623400,000=421,761.6+45,395.22400,000=467,156.82400,000=1.17

The value of PI is 1.17.

The value PW can be calculated as follows:

PW=FC+(ASAC)((1+ir)n1ir(1+ir)n)+FC×SV(1+ir)n=400,000+(117,000)((1+0.12)510.12(1+0.12)5)+80,000(1+0.12)5=400,000+(117,000)(3.6048)+80,0001.7623=400,000+421,761.6+45,395.22=67,156.82

The present wroth (PW) is $67,156.82.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education