Bundle: Essentials of Business Communication, 11th + MindTap Business Communication, 1 term (6 months) Printed Access Card
11th Edition
ISBN: 9781337736312
Author: Mary Ellen Guffey, Dana Loewy
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Question
Chapter 12, Problem 12.7AAC
Summary Introduction
To Determine: How to create an outline for an oral presentation.
Introduction/Case Summary (Question Specific): One of the major parts of preparing for an oral presentation is developing an outline for it.
Expert Solution & Answer
Trending nowThis is a popular solution!
Students have asked these similar questions
Your broker requires you to deposit
A firm sells 2,800 units of an item each year. The carrying cost per unit is $3.26 and the fixed costs per order are $74. What is the economic order quantity? (Please round units to the nearest whole number)
Sub. GENERAL ACCOUNT
Chapter 12 Solutions
Bundle: Essentials of Business Communication, 11th + MindTap Business Communication, 1 term (6 months) Printed Access Card
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, subject and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Colson Manufacturing uses a job order costing system. During one month, Colson purchased $188,000 of raw materials on credit; issued materials to the production of $263,000 of which $17,000 were indirect. Colson incurred a factory payroll of $172,000, of which $25,000 was indirect labor. Colson uses a predetermined overhead rate of 150% of direct labor cost. The total manufacturing costs added during the period are_.arrow_forwardProvide correct answer general accounting questionarrow_forwardDuring the month of September, KM Co. sells 9,800 watches for $300.00 each. The company has the following inventory purchase transactions for September. Date Transaction No. of units Unit cost Total cost 1-Sep Beginning inventory 300 $195.00 $ 58,500 4-Sep Purchase 6,000 $198.00 11,88,000 24-Sep Purchase 3,700 $200.00 7,40,000 10,000 $ 19,86,500 Suppose the company uses LIFO inventory valuation. Calculate the gross profit.arrow_forward
- A firm sells 2,800 units of an item each year. The carrying cost per unit is $3.26 and the fixed costs per order are $74. What is the economic order quantity? (Please round units to the nearest whole number) help mearrow_forwardVariable manufacturing overhead:3.40 per unitarrow_forwardCorrect answerarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Management, Loose-Leaf VersionManagementISBN:9781305969308Author:Richard L. DaftPublisher:South-Western College PubUnderstanding Management (MindTap Course List)ManagementISBN:9781305502215Author:Richard L. Daft, Dorothy MarcicPublisher:Cengage Learning
Management, Loose-Leaf Version
Management
ISBN:9781305969308
Author:Richard L. Daft
Publisher:South-Western College Pub
Understanding Management (MindTap Course List)
Management
ISBN:9781305502215
Author:Richard L. Daft, Dorothy Marcic
Publisher:Cengage Learning