Concept explainers
Hank Itzek manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a
3,000 ounces of grape concentrate at $0.06 per ounce
54 pounds of granulated sugar at $0.30 per pound
60 lemons at $0.60 each
50 yeast tablets at $0.25 each
50 nutrient tablets at $0.20 each
2,600 ounces of water at $0.005 per ounce
Hank estimates that 4% of the grape concentrate is wasted, 10% of the sugar is lost, and 25% of the lemons cannot be used.
Instructions
Compute the standard cost of the ingredients for one gallon of wine. (Carry computations to two decimal places.)
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solutionChapter 11 Solutions
Managerial Accounting: Tools For Business Decision Making, Seventh Edition Wileyplus Card
Additional Business Textbook Solutions
Financial Accounting: Tools for Business Decision Making, 8th Edition
Operations Management
Principles of Economics (MindTap Course List)
Intermediate Accounting (2nd Edition)
Horngren's Accounting (12th Edition)
Business Essentials (12th Edition) (What's New in Intro to Business)
- Fleck's standard quantities for 1 unit of the product include 2 pounds of materials and 1.5 labor hours. The standard rates are $4 per pound and $14 per hour. The standard overhead rate is $16 per direct labor hour. The total standard cost of Fleck's product is: A) $29 B) $34 C) $45 D) $53arrow_forwardGeneral Accounting Question provide answerarrow_forwardCompute applied overhead for Februaryarrow_forward
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College