Concept explainers
Classify costs
Following is a list of various costs incurred in producing and selling college textbooks. With respect to the production and sale of textbooks, classify each cost as either variable, fixed, or mixed.
1. Art commission of $36,000 paid for use of art on textbook cover.
2. Sales commissions paid sales representatives based upon number of textbooks sold.
3. Electricity costs, $0.04 per kilowatt-hour.
4. Hourly wages of operators of printing presses.
5. Janitorial costs, $5,000 per month.
6. Packaging for customized texts and texts shipped with software codes.
7. Paper used in priming the textbooks.
8. Property insurance premiums, $1,800 per month plus $0.05 for each dollar of property over $2,000,000
9. Property taxes, $615,000 per year on factory building and equipment.
10. Rent on warehouse, $12,800 per month plus $2.50 per square foot of storage used.
11. Royalty paid authors for each textbook sold.
12. Salary of plant manager.
13. Sales commission paid lo Amazon.com of $ 100,000 plus $0.50 for each textbook sold online.
14. Straight-line
15. Technology development costs of $1,200,000.
Trending nowThis is a popular solution!
Chapter 11 Solutions
Survey of Accounting - With CengageNOW 1Term
- L.L. Bean operates two factories that produce its popular Bean boots (also known as "duck boots") in its home state of Maine. Since L.L. Bean prides itself on manufacturing its boots in Maine and not outsourcing, backorders for its boots can be high. In 2014, L.L. Bean sold about 450,000 pairs of the boots. At one point during 2014, it had a backorder level of about 100,000 pairs of boots. L.L. Bean can manufacture about 2,200 pairs of its duck boots each day with its factories running 24/7. In 2015, L.L. Bean expects to sell more than 500,000 pairs of its duck boots. As of late November 2015, the backorder quantity for Bean Boots was estimated to be about 50,000 pairs. Question: Assume another customer has returned a pair of duck boots (original cost $109) to L.L. Bean. What journal entry would L.L. Bean make to process the return and refund the original purchase price to the customer?arrow_forwardKreeps Corporation produces a single productarrow_forwardA college's food operation has an average meal price of $9.20. Variable costs are $4.35 per meal and fixed costs total $95,000. How many meals must be sold to provide an operating income of $33,000? How many meals would have to be sold if fixed costs declined by 23%? (round to the nearest meal)arrow_forward
- A firm has net working capital of $980, net fixed assets of $4,418, sales of $9,250, and current liabilities of $1,340. How many dollars worth of sales are generated from every $1 in total assets? Need answerarrow_forwardA firm has net working capital of $980, net fixed assets of $4,418, sales of $9,250, and current liabilities of $1,340. How many dollars worth of sales are generated from every $1 in total assets?arrow_forward???arrow_forward
- Survey of Accounting (Accounting I)AccountingISBN:9781305961883Author:Carl WarrenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning