Engineering Economy
Engineering Economy
8th Edition
ISBN: 9780073523439
Author: Leland T Blank Professor Emeritus, Anthony Tarquin
Publisher: McGraw-Hill Education
Question
Book Icon
Chapter 10, Problem 40P

(a):

To determine

Calculate the rate of return by considering the MARR equal to cost of equity capital.

(a):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Type 1: Debt (D) is 20%. Equity (E) is 80%. Cost of equity capital (CI) is 7.5%. Cost of debt capital (DI) is 10%.

Type 2: Debt (D) is 50%. Equity (E) is 50%. Cost of equity capital (CI) is 7.5%. Cost of debt capital (DI) is 10%.

Type 3: Debt (D) is 60%. Equity (E) is 40%. Cost of equity capital (CI) is 7.5%. Cost of debt capital (DI) is 10%.

Investment (IN) is $600,000. Net cash flow (NC) is $90,000. Time (n) is 7.

Rate of return (i) can be calculated using the following formula:

NI×D=NC((1+i)n1i(1+i)n)        (1)

Substitute the respective values in Equation (1) to calculate the rate of return for plan 1.

6,000,000×0.8=90,000((1+i)71i(1+i)7)480,000=90,000((1+i)71i(1+i)7)((1+i)71i(1+i)7)=480,00090,000((1+i)71i(1+i)7)=5.3333

Substitute i as 7% by trial and error method in the above calculation.

((1+0.07)710.07(1+0.07)7)=5.3333(1.605810.07(1.6058))=5.3333(0.60580.1124)=5.33335.3897>5.3333

The calculated present value factor to the annual value is greater than the actual value of 5.3333. Thus, increase the i to 7.3%.

((1+0.073)710.073(1+0.073)7)=5.3333(1.637610.073(1.6376))=5.3333(0.63760.1195)=5.33335.33565.3333

The calculated present value factor to the annual value is nearly equal to the actual value of 5.3333. Thus, cost of capital is verified as 7.3%.

The MARR is equal to the cost of debt capital. Thus, it is 7.5%. The project is accepted if the rate of return is greater than the MARR. Since the rate of return is less than the MARR, type 1 should not be selected.

Table 1 shows the rate of return that is obtained using Equation (1) and the selection decision.

Table -1

TypeRate of returnMARRDecision
17.3%7.5%Reject
222.93%7.5%Select
332.18%7.5%Select

(b):

To determine

Calculate the weighted average cost of capital.

(b):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Weighted average cost of capital (WAC) can be calculated using the following formula:

WAC=D(DI)+(E)(CI)        (2)

Substitute the respective values in Equation (2) to calculate the weighted average cost of capital for type 1.

WAC=D(DI)+(E)(CI)=0.2(0.1)+0.8(0.075)=0.02+0.06=0.08

Weighted average cost of capital is 8%.

Table 2 shows the weighted average cost of capital, which is equal to MARR that is obtained using Equation (2) and the selection decision.

Table -2

TypeRate of returnMARRDecision
17.3%8%Reject
222.93%8.75%Select
332.18%9%Select

(c):

To determine

Calculate half of the weighted average cost of capital and cost of equity capital.

(c):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Half of the weighted average cost of capital and cost of equity capital (MARR) can be calculated using the following formula:

MARRA=WACA+iA2        (3)

Substitute the respective values in Equation (3) to calculate the MARR for type 1.

MARR=0.08+0.0752=0.1552=0.0775

MARR is 7.75%.

Table 3 shows the MARR that is obtained using Equation (3) and the selection decision.

Table -2

TypeRate of returnMARRDecision
17.3%7.75%Reject
222.93%8.125%Select
332.18%8.25%Select

From Tables 1 to 3, it is known that type 1 gets rejected and type 2 and type 3 are accepted.

(d):

To determine

Calculate half of the weighted average cost of capital and cost of equity capital.

(d):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

These three analyses revealed that highly leveraged investment option types 2 and 3 are accepted. Thus, the answer for this question is yes.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
The accompanying graph shows the short-run demand and cost situation for a price searcher in a market with low barriers to entry. Price (dollars) 24 8 MC ATC MR 30 D 45 50 Quantity/time The firm will maximize its profit at a quantity of units. After choosing the profit maximizing quantity, the firm will charge a price of The firm will receive $ in revenue at the profit-maximizing quantity. The total cost of production for this profit-maximizing quantity is S The maximum profit the firm can earn in this situation is $ per unit for this output. How will the situation change over time? Profits will attract rival firms into the market until the profit-maximizing price falls to the level of per-unit cost. ◇ Losses will induce firms to leave this market until the profit maximizing price falls to zero. The market will adjust until the price charged by this firm no longer exceeds marginal cost at the profit-maximizing quantity. This market is already in long-run equilibrium, and will not…
Explain how are kids well being with the poverty simulation.
Explain in a page essay how people deal with poverty simulation.
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education