Engineering Economy
Engineering Economy
8th Edition
ISBN: 9780073523439
Author: Leland T Blank Professor Emeritus, Anthony Tarquin
Publisher: McGraw-Hill Education
Question
Book Icon
Chapter 10, Problem 25P

(a):

To determine

Calculate cost of debt capital before tax.

(a):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Interest expense (IP) is $1,200,000 per year. Initial received payment (RP) is $19,000,000. Face value of the bond (B) is $20,000,000. Time period (n) is 15. Effective tax rate (ET) is 29%. Cost of capital (i) before tax can be calculated as follows:

RP=IP((1+i)n1i(1+i)n)+B(1+i)n19,000,000=1,200,000((1+i)151i(1+i)15)+20,000,000(1+i)15

Substitute i as 6% by trial and error method in the above calculation.

19,000,000=1,200,000((1+0.06)1510.06(1+0.06)15)+20,000,000(1+0.06)1519,000,000=1,200,000(2.39655810.06(2.396558))+20,000,0002.39655819,000,000=1,200,000(1.3965580.143793)+8,345,301.8919,000,000=1,200,000(9.712281)+8,345,301.8919,000,000=11,654,737.2+8,345,301.8919,000,000=20,000,039.09

Since the calculated value is greater than the initial received payment, increase the cost of capital from 6% to 6.53%.

19,000,000=1,200,000((1+0.0653)1510.0653(1+0.0653)15)+20,000,000(1+0.0653)1519,000,000=1,200,000(2.58272910.0653(2.582729))+20,000,0002.58272919,000,000=1,200,000(9.384585)+7,743,747.0219,000,000=11,261,502+7,743,747.0219,000,00019,005,249.02

The calculated value is equal to the initial received payment. Thus, it is confirmed that the cost of debt capital is 6.53%.

(b):

To determine

Calculate cost of debt capital after tax.

(b):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Effective tax rate (ET) is 29%. Cost of capital (i) before tax can be calculated as follows:

RP=(IP(IP×ET))((1+i)n1i(1+i)n)+B(1+i)n19,000,000=(1,200,000(1,200,000×0.29))((1+i)151i(1+i)15)+20,000,000(1+i)1519,000,000=(1,200,000348,000)((1+i)151i(1+i)15)+20,000,000(1+i)1519,000,000=852,000((1+i)151i(1+i)15)+20,000,000(1+i)15

Substitute i as 5% by trial and error method in the above calculation.

19,000,000=852,000((1+0.05)1510.05(1+0.05)15)+20,000,000(1+0.05)1519,000,000=852,000(2.07892810.05(2.078928))+20,000,0002.07892819,000,000=852,000(1.0789280.103946)+9,620,342.7919,000,000=852,000(10.379697)+9,620,342.7919,000,000=8,843,502.696+9,620,342.7919,000,000>18,463,845.49

Since the calculated value is less than the initial received payment, decrease the cost of capital from 5% to 4.73%.

19,000,000=852,000((1+0.0473)1510.0473(1+0.0473)15)+20,000,000(1+0.0473)1519,000,000=852,000(2.00016810.0473(2.000168))+20,000,0002.00016819,000,000=852,000(1.0001680.094608)+9,999,160.0719,000,000=852,000(10.571706)+9,999,160.0719,000,000=9,007,093.51+9,999,160.0719,000,00019,006,253.58

The calculated value is equal to the initial received payment. Thus, it is confirmed that the cost of debt capital is 4.73%.

(c):

To determine

Spreadsheet function.

(c):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Spreadsheet function for cost of debt capital before tax is given below.

= RATE(15,-1200000,19000000,-20000000)

Spreadsheet function for cost of debt capital after tax is given below.

= RATE(15,-1200000*(1-0.29),19000000,-20000000)

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
3. Consider the following regression equation, where Cigs is daily spending on cigarettes in poundssterling (£), Y earsEduc is years of education, and F emale equals one if an individual is femaleand zero otherwise (standard errors in parentheses):Cigs [ = 4(1.6)− 0.08(0.032)Y earsEduc − 0.5(0.2)F emale,(a) Interpret the coefficients on Y earsEduc and F emale. (b) What does the model predict the average daily spending on cigarettes would be for womenwith 12 years of education? (c) Form the 95% confidence interval for the coefficient on F emale. (d) Economists are often interested in estimating production functions of the Cobb-Douglas form(Yiis the ith firm’s output, Liits spending on labour, and Kiits spending on capital):Yi = ALαi Kβi,How might someone estimate α and β from this equation using linear regression?
2. The demand and supply functions for two interdependent goods X and Y are givenbyQDX = 7 − 4PX + 2PYQSX = −6 + 4PX − PYQDY = 1 + PX − PYQSY = −4 − PX + 2PY(a) Find the market equilibrium condition for each good. (b) Express the equilibrium conditions in the matrix form Ax = b.(c) Find the inverse of matrix A. (d) Given your result in part (c), calculate the equilibrium prices. (e) What is the equilibrium quantity for goods X and Y ?
2. A two-sector macro-economic model satisfies the following structural equations:Y = C + I∗C = aY + bwhere 0 < a < 1 and b > 0 are parameters and I∗ denotes investment.(a) What are the exogenous and endogenous variables in this model? (b) Re-arrange this system of equations to express the endogenous variables in terms of the exogenous variables and parameters. (c) Express this system of equations in the matrix form Ax = b. (d) Show that the inverse of matrix A exists.
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education