ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
14th Edition
ISBN: 9780190931919
Author: NEWNAN
Publisher: Oxford University Press
Question
Book Icon
Chapter 10, Problem 36P
To determine

i.

Present Worth of first Cost and revenue

Expected Worth of Present worth.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 36P

Present worth of first cost is $95500.

Expected Worth of Present worth is -$19295.

Explanation of Solution

Given:

Useful Life = 10 year

Interest Rate = 12%.

Calculation:

First Costs Probability Net Revenues Probability
$300,000 0.2 $70,000 0.3
$400,000 0.5 $90,000 0.5
$600,000 0.3 $100,000 0.2

PW=C+A(P/A,i,n)=$300000+$70000(P/A,0.12,10)=$300000+$70000×5.650=$300000+$395500=$95500

Where,

PW is the present value.

C is the initial cost of the option examined.

A is the annual amount that is consistent in the cash flow series.

P is the present worth value of the time series.

i is the interest rate.

n is the number of terms that the money is for.

Present worth for pessimistic is $95500.

First Costs Probability Net Revenues Probability Present Worth
$300,000 0.2 $70,000 0.3 $95,500
$400,000 0.5 $90,000 0.5 ($108,500)
$600,000 0.3 $100,000 0.2 $35,000

Expected worth of present worth

Useful Life = 10 year

Interest Rate = 12%

EVofPresentworth=PWP×P(jointProbability)+PWM×P(jointProbability)+PWO×P(jointProbability)

=$95500×0.06+$108500×0.25+$35000×0.06=$19295.

Conclusion:

Expected Worth of Present worth is -$19295

Present worth of first cost is $95500.

To determine

ii.

Expected first costs, net revenues and present worth for the expected values.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 36P

Present worth of expected value is -$45900.

Explanation of Solution

Calculation:

PW=Expected(firstcost)+Expected(netrevenue)A(P/A,i,n)=$440000+$86000×5.650=$440000+$485900=$45900

Expected first cost = $44000

Expected net Revenue

E(NetRevenue)=0.3×$70000+0.5×$90000+0.2×$100000=$21000+$45000+$20000=$86000

Expected Net Worth = $86000

PW=Expected(firstcost)+Expected(netrevenue)A(P/A,i,n)=$440000+$86000×5.650=$440000+$485900=$45900.

Conclusion:

Present worth of expected value is -$45900.

To determine

iii.

Answers in part a and b match or not.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 36P

Both values in both parts don’t match.

Explanation of Solution

Given:

Useful Life = 10 year

Interest Rate = 12%.

Concept used:

Both values in both parts don’t match. As in the first part, joint probability is used to get the expected worth of present worth for the first value and revenue whereas in second part expected first cost and and expected net revenue is calculated separately and after that present worth is calculated.

Conclusion:

Both values in both parts don’t match.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
• 3 different people working at any companies under the BPO industry in the Philippines. • What are the 3 different Vision, Mission, Duties and Responsibilities and Career Path of these people in their companies under the BPO industry?
Module 6 ⚫(1902) Buckner C X | (1902) How to d x (1902) Buckner F X (1902) Productic X WP Videoplayer Canvas Login | Ir x | + Σ R mybrcc.instructure.com/courses/417310/discussion_topics/3420114?module_item_id=20155705 Spring 2025 Home Announcements Modules Syllabus Grades 8 People BRCC-_Library DLASC Module 6 Discussion - Business Costs Relaunch to update For this discussion, think about where you work or a business you have a significant amount of knowledge about. What is a common product that the business sells? What are the main costs the business has to incur in order to be able to sell that product? Which of these costs are fixed and which are variable? How much additional costs would be incurred if it were to sell one additional unit of that product (marginal cost)? Write a discussion thread about this business, the product it commonly sells, and your answers to the above questions. Also, respond to at least two threads created by your classmates. In these responses, share what…
Refer to the video to answer the following:  • what are all the key policies or all the strategies the Philippine government should prioritize to accelerate sustainable economic growth?  • these should consider the Philippines current economic challenges, including inflation, unemployment, and the need for digital transformation.   "The Philippines' Strong Economic Growth"  (YouTube link: https://youtu.be/1YtEoGp2ZeM?siJQfIv5kbu0txVsLL.)
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education