You will solve the following problem twice, first using kinematics and second using the ideas of conservation of energy: A mass is attached to a spring with a spring constant of k=11 N/m. The motion of the mass can be described by the equation x(t) = 35 cos (1.2m t), where x(t) is cm. You want to figure out how fast the mass is moving at x = 28 cm. A. Find a solution using the kinematic relationship, v(t) = x(t). %3D B. Find a solution using the principle of conservation of enerey: E = KE + U
You will solve the following problem twice, first using kinematics and second using the ideas of conservation of energy: A mass is attached to a spring with a spring constant of k=11 N/m. The motion of the mass can be described by the equation x(t) = 35 cos (1.2m t), where x(t) is cm. You want to figure out how fast the mass is moving at x = 28 cm. A. Find a solution using the kinematic relationship, v(t) = x(t). %3D B. Find a solution using the principle of conservation of enerey: E = KE + U
Related questions
Question

Transcribed Image Text:You will solve the following problem twice, first using kinematics and second using the ideas of
conservation of energy: A mass is attached to a spring with a spring constant of k=11 N/m. The
motion of the mass can be described by the equation x(t) = 35 cos (1.2n t), where x(t) is cm.
You want to figure out how fast the mass is moving at x = 28 cm.
A. Find a solution using the kinematic relationship, v(t) = x(t).
B. Find a solution using the principle of conservation of energy: E = KE + U
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 7 steps
