You own a fruit shop. You buy fruit from suppliers by weight (cost per kg), and then you sell it either loose or pre-packaged for a fixed price. For example, a typical sale could be: 1. Apples Pink Lady 1.360kg x $3.50/kg = $4.76 2. Pears Golden 3.400kg x $1.75/kg = $5.95 3. Apples Green Smith 2.180kg x $2.50/kg = $5.45 4. Breakfast package 2x $5/pk = $10 5. Mandarins package 1x $3/pk = $3 -- Total $29.16 Where "Breakfast package" might consist of: a. Bananas Cavandish 500g b. Apples Green Smith 500g c. Mandarin Imperial 500g And "Mandarins package" is: a. Mandarins Imperial 600g b. Mandarins Queens 400g Question ----------- How can I create a relational database schema to record stock and sales?
You own a fruit shop. You buy fruit from suppliers by weight (cost per kg), and then you sell it either loose or pre-packaged for a fixed price. For example, a typical sale could be: 1. Apples Pink Lady 1.360kg x $3.50/kg = $4.76 2. Pears Golden 3.400kg x $1.75/kg = $5.95 3. Apples Green Smith 2.180kg x $2.50/kg = $5.45 4. Breakfast package 2x $5/pk = $10 5. Mandarins package 1x $3/pk = $3 -- Total $29.16 Where "Breakfast package" might consist of: a. Bananas Cavandish 500g b. Apples Green Smith 500g c. Mandarin Imperial 500g And "Mandarins package" is: a. Mandarins Imperial 600g b. Mandarins Queens 400g Question ----------- How can I create a relational database schema to record stock and sales?
Database System Concepts
7th Edition
ISBN:9780078022159
Author:Abraham Silberschatz Professor, Henry F. Korth, S. Sudarshan
Publisher:Abraham Silberschatz Professor, Henry F. Korth, S. Sudarshan
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1PE
Related questions
Question
You own a fruit shop. You buy fruit from suppliers by weight (cost per kg), and then you sell it either loose or pre-packaged for a fixed price. For example, a typical sale could be:
1. Apples Pink Lady 1.360kg x $3.50/kg = $4.76
2. Pears Golden 3.400kg x $1.75/kg = $5.95
3. Apples Green Smith 2.180kg x $2.50/kg = $5.45
4. Breakfast package 2x $5/pk = $10
5. Mandarins package 1x $3/pk = $3
-- Total $29.16
Where "Breakfast package" might consist of:
a. Bananas Cavandish 500g
b. Apples Green Smith 500g
c. Mandarin Imperial 500g
And "Mandarins package" is:
a. Mandarins Imperial 600g
b. Mandarins Queens 400g
Question
-----------
How can I create a relational
MYSQL
Expert Solution
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, computer-science and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
Database System Concepts
Computer Science
ISBN:
9780078022159
Author:
Abraham Silberschatz Professor, Henry F. Korth, S. Sudarshan
Publisher:
McGraw-Hill Education
Starting Out with Python (4th Edition)
Computer Science
ISBN:
9780134444321
Author:
Tony Gaddis
Publisher:
PEARSON
Digital Fundamentals (11th Edition)
Computer Science
ISBN:
9780132737968
Author:
Thomas L. Floyd
Publisher:
PEARSON
Database System Concepts
Computer Science
ISBN:
9780078022159
Author:
Abraham Silberschatz Professor, Henry F. Korth, S. Sudarshan
Publisher:
McGraw-Hill Education
Starting Out with Python (4th Edition)
Computer Science
ISBN:
9780134444321
Author:
Tony Gaddis
Publisher:
PEARSON
Digital Fundamentals (11th Edition)
Computer Science
ISBN:
9780132737968
Author:
Thomas L. Floyd
Publisher:
PEARSON
C How to Program (8th Edition)
Computer Science
ISBN:
9780133976892
Author:
Paul J. Deitel, Harvey Deitel
Publisher:
PEARSON
Database Systems: Design, Implementation, & Manag…
Computer Science
ISBN:
9781337627900
Author:
Carlos Coronel, Steven Morris
Publisher:
Cengage Learning
Programmable Logic Controllers
Computer Science
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education