You are conducting a study to see if the proportion of men over 50 who regularly have their prosta examined is significantly more than 0.19. You use a significance level of a = 0.001. Ho:p = 0.19 H₁:p> 0.19 You obtain a sample of size n = 170 in which there are 41 successes. What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.) test statistic = What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
You are conducting a study to see if the proportion of men over 50 who regularly have their prosta examined is significantly more than 0.19. You use a significance level of a = 0.001. Ho:p = 0.19 H₁:p> 0.19 You obtain a sample of size n = 170 in which there are 41 successes. What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.) test statistic = What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
![You are conducting a study to see if the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is significantly more than 0.19. You use a significance level of \( \alpha = 0.001 \).
\[
H_0: p = 0.19 \\
H_1: p > 0.19
\]
You obtain a sample of size \( n = 170 \) in which there are 41 successes.
**What is the test statistic for this sample?** (Report answer accurate to three decimal places.)
test statistic = [ ]
**What is the p-value for this sample?** (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value = [ ]
The p-value is...
- ○ less than (or equal to) \( \alpha \)
- ○ greater than \( \alpha \)
This test statistic leads to a decision to...
- ○ reject the null
- ○ accept the null
- ○ fail to reject the null](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F0b3e737a-8349-4e54-9e18-7a62f044f437%2F289c521f-7408-4815-b13e-8dfd6b80a656%2Fepo0uwd_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:You are conducting a study to see if the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is significantly more than 0.19. You use a significance level of \( \alpha = 0.001 \).
\[
H_0: p = 0.19 \\
H_1: p > 0.19
\]
You obtain a sample of size \( n = 170 \) in which there are 41 successes.
**What is the test statistic for this sample?** (Report answer accurate to three decimal places.)
test statistic = [ ]
**What is the p-value for this sample?** (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value = [ ]
The p-value is...
- ○ less than (or equal to) \( \alpha \)
- ○ greater than \( \alpha \)
This test statistic leads to a decision to...
- ○ reject the null
- ○ accept the null
- ○ fail to reject the null
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman