York Bay Kayaks manufactures fiberglass kayaks. The standard cost of direct materials and direct manufacturing labor is $195 per kayak. This includes 25 pounds of direct materials at the budgeted price of $2.50 per pound and 12 hours of direct manufacturing labor at the budgeted rate of $15.00 per hour. Following are additional data for the month of August: Units completed Direct material purchases Cost of direct material purchases Actual direct manufacturing labor hours Actual direct labor cost Direct materials efficiency variance There were no beginning inventories. 6,200 units 230,000 pounds $805,000 52,000 hours $780,000 $1,500 F Calculate the actual price per pound of direct materials purchased.
York Bay Kayaks manufactures fiberglass kayaks. The standard cost of direct materials and direct manufacturing labor is $195 per kayak. This includes 25 pounds of direct materials at the budgeted price of $2.50 per pound and 12 hours of direct manufacturing labor at the budgeted rate of $15.00 per hour. Following are additional data for the month of August: Units completed Direct material purchases Cost of direct material purchases Actual direct manufacturing labor hours Actual direct labor cost Direct materials efficiency variance There were no beginning inventories. 6,200 units 230,000 pounds $805,000 52,000 hours $780,000 $1,500 F Calculate the actual price per pound of direct materials purchased.
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter9: Standard Costing: A Functional-based Control Approach
Section: Chapter Questions
Problem 33P: Business Specialty, Inc., manufactures two staplers: small and regular. The standard quantities of...
Related questions
Question
100%
Calculate the actual price per pound of direct materials purchased

Transcribed Image Text:York Bay Kayaks manufactures fiberglass kayaks. The standard cost
of direct materials and direct manufacturing labor is $195 per kayak.
This includes 25 pounds of direct materials at the budgeted price of
$2.50 per pound and 12 hours of direct manufacturing labor at the
budgeted rate of $15.00 per hour. Following are additional data for
the month of August:
Units completed
Direct material purchases
Cost of direct material purchases
Actual direct manufacturing labor hours
Actual direct labor cost
Direct materials efficiency variance
There were no beginning inventories.
6,200 units
230,000 pounds
$805,000
52,000 hours
$780,000
$1,500 F
Calculate the actual price per pound of direct materials purchased.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning