What thickness of aluminium foil (density p = 2.7 g/cm³, Aw = 27) is required to stop the alpha particles from 210 Po (E₁ = 5.3 MeV)? Use the plot below, showing the range of protons in cortical bone, to calculate the range (in cm) of a 40-MeV alpha particle entering this same medium. The density of cortical bone is 1.85 g cm³. 10² 101 101 Range of protons in cortical bone (p = 1.85 g cm³) Range (g cm-2) 101 100 10° 10-1 10-2 10-3 10-2 10-1 10° 101 102 103 Energy (MeV)
What thickness of aluminium foil (density p = 2.7 g/cm³, Aw = 27) is required to stop the alpha particles from 210 Po (E₁ = 5.3 MeV)? Use the plot below, showing the range of protons in cortical bone, to calculate the range (in cm) of a 40-MeV alpha particle entering this same medium. The density of cortical bone is 1.85 g cm³. 10² 101 101 Range of protons in cortical bone (p = 1.85 g cm³) Range (g cm-2) 101 100 10° 10-1 10-2 10-3 10-2 10-1 10° 101 102 103 Energy (MeV)
Related questions
Question
can you help solve these questions please and show how to do them

Transcribed Image Text:What thickness of aluminium foil (density p = 2.7 g/cm³, Aw = 27) is required to stop
the alpha particles from 210 Po (E₁ = 5.3 MeV)?
Use the plot below, showing the range of protons in cortical bone, to calculate the
range (in cm) of a 40-MeV alpha particle entering this same medium. The density of
cortical bone is 1.85 g cm³.
10²
101
101
Range of protons in cortical bone
(p = 1.85 g cm³)
Range (g cm-2)
101
100
10°
10-1
10-2
10-3
10-2
10-1
10°
101
102
103
Energy (MeV)
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 3 images
