Wave Rider Boards manufactures high-quality fiberglass surfboards. The standard cost for direct materials and direct manufacturing labor is $225 per board. This includes 25 pounds of direct materials at a budgeted price of $3 per pound and 12 hours of direct manufacturing labor at a budgeted rate of $15 per hour. Below are additional data for the month of August: • • • • Units Completed: 4,200 units Direct Material Purchases: 150,000 pounds Cost of Direct Material Purchases: $450,000 Actual Direct Manufacturing Labor Hours: 50,500 hours Actual Direct Labor Cost: $787,750 Direct Materials Efficiency Variance: $800 Favorable Compute the direct manufacturing labor variances for August.

Principles of Cost Accounting
17th Edition
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Chapter8: Standard Cost Accounting—materials, Labor, And Factory Overhead
Section: Chapter Questions
Problem 10E: Standard unit cost and journal entries The normal capacity of Algonquin Adhesives Inc. is 40,000...
icon
Related questions
Question

Provide correct solution for this general accounting question

Wave Rider Boards manufactures high-quality fiberglass
surfboards. The standard cost for direct materials and direct
manufacturing labor is $225 per board. This includes 25
pounds of direct materials at a budgeted price of $3 per
pound and 12 hours of direct manufacturing labor at a
budgeted rate of $15 per hour. Below are additional data for
the month of August:
•
•
•
•
Units Completed: 4,200 units
Direct Material Purchases: 150,000 pounds
Cost of Direct Material Purchases: $450,000
Actual Direct Manufacturing Labor Hours: 50,500 hours
Actual Direct Labor Cost: $787,750
Direct Materials Efficiency Variance: $800 Favorable
Compute the direct manufacturing labor variances for
August.
Transcribed Image Text:Wave Rider Boards manufactures high-quality fiberglass surfboards. The standard cost for direct materials and direct manufacturing labor is $225 per board. This includes 25 pounds of direct materials at a budgeted price of $3 per pound and 12 hours of direct manufacturing labor at a budgeted rate of $15 per hour. Below are additional data for the month of August: • • • • Units Completed: 4,200 units Direct Material Purchases: 150,000 pounds Cost of Direct Material Purchases: $450,000 Actual Direct Manufacturing Labor Hours: 50,500 hours Actual Direct Labor Cost: $787,750 Direct Materials Efficiency Variance: $800 Favorable Compute the direct manufacturing labor variances for August.
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning