v1 The missile then explodes, causing the asteroid to break into two chunks of mass m, and mz. O2 Solve algebraically for the final speeds of pieces 1 and 2 in terms of the masses of the two pieces (m1 and m2), the angles, the mass before the explosion, and vf x (the velocity after the collision that you found above). Then use the following values for the parameters to get values for the final speed of each piece: Click here for a hint ****************** m1 = 4872000000 kg m2 = 1218000000 kg 8 = 30.4 degrees 02 = 64.1 degrees v1 =
v1 The missile then explodes, causing the asteroid to break into two chunks of mass m, and mz. O2 Solve algebraically for the final speeds of pieces 1 and 2 in terms of the masses of the two pieces (m1 and m2), the angles, the mass before the explosion, and vf x (the velocity after the collision that you found above). Then use the following values for the parameters to get values for the final speed of each piece: Click here for a hint ****************** m1 = 4872000000 kg m2 = 1218000000 kg 8 = 30.4 degrees 02 = 64.1 degrees v1 =
Related questions
Question
100%
How do I find v1 and v2?

Transcribed Image Text:You are analyzing the possible defenses for an asteroid that is going to crash into Earth. Initially, the asteroid of mass ma is traveling to the left with speed vai . A missile of mass
mm with initial velocity vmi to the right collides with the asteroid, and embeds itself inside the asteroid. See the figure below.
mi
ai
vf
Find the common final velocity of the missile and asteroid after the collision. Use an x axis with positive pointing to the right.
Click here for a hint
.. . ....
ma = 5800000000 kg
mm = 290000000 kg
Vai x = -1600 m/s
Umi x = 3200 m/s
Vf x =
-1371.42857

Transcribed Image Text:v1
The missile then explodes, causing the asteroid to break into two chunks of mass m1 and m2.
O2
Solve algebraically for the final speeds of pieces 1 and 2 in terms of the masses of the two pieces (m1 and m2), the angles, the mass before the explosion, and vf x (the
velocity after the collision that you found above). Then use the following values for the parameters to get values for the final speed of each piece:
Click here for a hint
m1 = 4872000000 kg
m2 = 1218000000 kg
01 = 30.4 degrees
02 = 64.1 degrees
v1 =
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
