Trial Question For the following particle size distribution, calculate the efficiency of a Lapple conventional cyclone with a body diameter of 0.5m. the particulate density= 1200kg/m³, gas density= 0.9kg/m³, gas velocity=0.06kg/m-hr, inlet gas velocity=25m/s. Assuming that the efficiency of the above cyclone is 90%, Calculate the new efficiency if the (a) inlet gas velocity reduces to 15m/s, (b) particulate density changes to 1000kg/m³. Size Range, nm 0-4 4-10 10-20 20-40 40-80 >80 Mass percent in size Range 3.0 10.0 30.0 40.0 15.0 2.0
Trial Question For the following particle size distribution, calculate the efficiency of a Lapple conventional cyclone with a body diameter of 0.5m. the particulate density= 1200kg/m³, gas density= 0.9kg/m³, gas velocity=0.06kg/m-hr, inlet gas velocity=25m/s. Assuming that the efficiency of the above cyclone is 90%, Calculate the new efficiency if the (a) inlet gas velocity reduces to 15m/s, (b) particulate density changes to 1000kg/m³. Size Range, nm 0-4 4-10 10-20 20-40 40-80 >80 Mass percent in size Range 3.0 10.0 30.0 40.0 15.0 2.0
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
100%
For the following particle size distribution, calculate the efficiency of a Lapple conventional
cyclone with a body diameter of 0.5m. the particulate density= 1200kg/m3
, gas density=
0.9kg/m3
, gas velocity= 0.06kg/m-hr, inlet gas velocity=25m/s.
Assuming that the efficiency of the above cyclone is 90%, Calculate the new efficiency if the (a)
inlet gas velocity reduces to 15m/s, (b) particulate density changes to 1000kg/m3.
Size Range, nm Mass percent in size Range
0-4
3.0
4-10
10.0
10-20
30.0
20-40
40.0
40-80
15.0
>80
2.0

Transcribed Image Text:Trial Question
For the following particle size distribution, calculate the efficiency of a Lapple conventional
cyclone with a body diameter of 0.5m. the particulate density= 1200kg/m³, gas density=
0.9kg/m³, gas velocity= 0.06kg/m-hr, inlet gas velocity=25m/s.
Assuming that the efficiency of the above cyclone is 90%, Calculate the new efficiency if the (a)
inlet gas velocity reduces to 15m/s, (b) particulate density changes to 1000kg/m³.
Size Range, nm
0-4
4-10
10-20
20-40
40-80
>80
Mass percent in size Range
3.0
10.0
30.0
40.0
15.0
2.0
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning