The standard direct material cost per unit for Willis Group was $180 (= $45 per gallon x 4 gallons per unit). During the period, actual direct materials costs amounted to $2,406,390, materials used totaled 55,510 gallons, and 13,340 units were produced. Required: Compute the direct materials price and efficiency variances for the period. Note: Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option. Price variance Efficiency variance
The standard direct material cost per unit for Willis Group was $180 (= $45 per gallon x 4 gallons per unit). During the period, actual direct materials costs amounted to $2,406,390, materials used totaled 55,510 gallons, and 13,340 units were produced. Required: Compute the direct materials price and efficiency variances for the period. Note: Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option. Price variance Efficiency variance
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Concept explainers
Variance Analysis
In layman's terms, variance analysis is an analysis of a difference between planned and actual behavior. Variance analysis is mainly used by the companies to maintain a control over a business. After analyzing differences, companies find the reasons for the variance so that the necessary steps should be taken to correct that variance.
Standard Costing
The standard cost system is the expected cost per unit product manufactured and it helps in estimating the deviations and controlling them as well as fixing the selling price of the product. For example, it helps to plan the cost for the coming year on the various expenses.
Topic Video
Question

Transcribed Image Text:The standard direct material cost per unit for Willis Group was $180 (= $45 per gallon x 4 gallons per unit). During the period, actual
direct materials costs amounted to $2,406,390, materials used totaled 55,510 gallons, and 13,340 units were produced.
Required:
Compute the direct materials price and efficiency variances for the period.
Note: Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select
either option.
Price variance
Efficiency variance
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 6 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education