The sketch below gives some details of the human heart at rest. What is the total power requirement (work/time) for an artificial heart pump if we use a safety factor of 5 to allow for inefficiencies, the need to operate the heart under stress, etc.? Assume blood has the properties of water. p pressure above atmosphere blood going to the lungs for a fresh charge of oxygen p = 2.9 kPa 25v pulmonary artery d = 25mm fresh oxygenated blood from the lungs p = 1.0 kPa vena cava d=30mm right auricle pulmonary vein, d = 28mm aorta, d=20mm spent blood returning from left auricle the body p = 0.66 kPa right left ventricle ventricle blood to feed the body, p 13 kPa normal blood flow = 90 ml/s
The sketch below gives some details of the human heart at rest. What is the total power requirement (work/time) for an artificial heart pump if we use a safety factor of 5 to allow for inefficiencies, the need to operate the heart under stress, etc.? Assume blood has the properties of water. p pressure above atmosphere blood going to the lungs for a fresh charge of oxygen p = 2.9 kPa 25v pulmonary artery d = 25mm fresh oxygenated blood from the lungs p = 1.0 kPa vena cava d=30mm right auricle pulmonary vein, d = 28mm aorta, d=20mm spent blood returning from left auricle the body p = 0.66 kPa right left ventricle ventricle blood to feed the body, p 13 kPa normal blood flow = 90 ml/s
Refrigeration and Air Conditioning Technology (MindTap Course List)
8th Edition
ISBN:9781305578296
Author:John Tomczyk, Eugene Silberstein, Bill Whitman, Bill Johnson
Publisher:John Tomczyk, Eugene Silberstein, Bill Whitman, Bill Johnson
Chapter11: Calibrating Instruments
Section: Chapter Questions
Problem 7RQ: Accuracy of a thermometer is more important in the ______temperature ranges.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:The sketch below gives some details of the human heart at rest. What is the total power
requirement (work/time) for an artificial heart pump if we use a safety factor of 5 to allow for
inefficiencies, the need to operate the heart under stress, etc.? Assume blood has the
properties of water.
p pressure above
atmosphere
blood going to the
lungs for a fresh
charge of oxygen
p = 2.9 kPa
25v pulmonary artery
d = 25mm
fresh oxygenated blood
from the lungs
p = 1.0 kPa
vena cava
d=30mm
right
auricle
pulmonary vein,
d = 28mm
aorta, d=20mm
spent blood
returning from
left
auricle
the body
p = 0.66 kPa
right
left
ventricle
ventricle
blood to feed the
body, p 13 kPa
normal blood flow
= 90 ml/s
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 4 images

Recommended textbooks for you

Refrigeration and Air Conditioning Technology (Mi…
Mechanical Engineering
ISBN:
9781305578296
Author:
John Tomczyk, Eugene Silberstein, Bill Whitman, Bill Johnson
Publisher:
Cengage Learning

Refrigeration and Air Conditioning Technology (Mi…
Mechanical Engineering
ISBN:
9781305578296
Author:
John Tomczyk, Eugene Silberstein, Bill Whitman, Bill Johnson
Publisher:
Cengage Learning