The following product costs are available for Arrex Company on the production of DVD cases: direct materials, $1,705; direct labor, $15.00; manufacturing overhead, appiled at 150% of direct labor cont; selling expenses, $1,500; and administrative expenses, $1,050. The direct labor hours worked for the month are 100 hours. Round your answers to two decimal places. A. What are the prime cost? www c 5. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. 1,550 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? What is the equivalent conversion cost per unit?
The following product costs are available for Arrex Company on the production of DVD cases: direct materials, $1,705; direct labor, $15.00; manufacturing overhead, appiled at 150% of direct labor cont; selling expenses, $1,500; and administrative expenses, $1,050. The direct labor hours worked for the month are 100 hours. Round your answers to two decimal places. A. What are the prime cost? www c 5. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. 1,550 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? What is the equivalent conversion cost per unit?
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question

Transcribed Image Text:The following product costs are available for Arrez Company on the production of DVD cases: direct materials, $1,705; direct labor, $15.50; manufacturing overhead, appilled at 150% of direct labor cost; selling expenses, $1,500; and administrative expenses, $1,050. The direct labor hours worked for the month are 100 hours. Round your answers to two decimal places.
A. What are the prime castal
5. What are the conversion costs?
D.
What is the total product cost?
What is the total period cost
E. If 1,550 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit?
What is the equivalent conversion cost per unit?
Expert Solution

Step 1 Introduction
The conversion cost comprises direct labor and manufacturing overhead. The unit cost can be estimated as dividing total cost by the number of units produced.
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education