The following Information relates to a company with a relevant range of activity from 10,000 units to 15,000 units. They are currently producing and selling 12,000 units. The average cost per unit is $7.40 for direct materials; $4.00 for direct labor, and $4.00 for variable manufacturing overhead. The average fixed cost per unit is $14.20 for fixed manufacturing overhead; $2.70 for fixed selling expenses and $1.80 for fixed administrative expenses. Variable selling expenses are $.60 per unit and variable administrative expenses are $.50 per unit. Required: (For questlons a. - d. assume that 14,000 units are produced and sold.) a. Calculate the total amount of varlable cost for the units sold. b. Calculate the varlable cost per unit sold. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.) c. Calculate the total amount of fixed manufacturing costs. d. Calculate the average fixed manufacturing cost per unit produced. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.) e. Calculate the Incremental manufacturing cost the company will Incur If production Increases from 12,000 to 12,001 units. (Round " unit" answer to 2 decimal places.) a Total variable costs for 14,000 units b. Variable cost per unit for 14,000 units Total fixed manufacturing overhead cost for C 14.000 units Average fixed manufacturing cost for 14,000 units d. |Incremental manufacturing cost

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
icon
Concept explainers
Topic Video
Question
The following Informetlon relates to a company with a relevant range of activity from 10,000 units to 15,000 unlts. They are
currently producing and selling 12,000 units.
The average cost per unit is $7.40 for direct materlals; $4.00 for direct labor, and $4.00 for varlable manufacturing overhead.
The average fixed cost per unit is $14.20 for fixed manufacturing overhead; $2.70 for fixed selling expenses and $1.80 for fixed
administrative expenses.
Variable selling expenses are $.60 per unit and varlable administrative expenses are $.50 per unit.
Required: (For questlons a. - d. assume that 14,000 units are produced and sold.)
a. Calculate the total amount of varlable cost for the units sold.
b. Calculate the varlable cost per unit sold. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
c. Calculate the total amount of fixed manufacturing costs.
d. Calculate the average fixed manufacturing cost per unit produced. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
e. Calculate the Incremental manufacturing cost the company will incur If production Increases from 12,000 to 12,001 units. (Round "Per
unit" answer to 2 decimal places.)
a.
Total variable costs for 14,000 units
b. Variable cost per unit for 14,000 units
Total fixed manufacturing overhead cost for
C.
14,000 units
Average fixed manufacturing cost for 14,000
d.
units
e.
Incremental manufacturing cost
Transcribed Image Text:The following Informetlon relates to a company with a relevant range of activity from 10,000 units to 15,000 unlts. They are currently producing and selling 12,000 units. The average cost per unit is $7.40 for direct materlals; $4.00 for direct labor, and $4.00 for varlable manufacturing overhead. The average fixed cost per unit is $14.20 for fixed manufacturing overhead; $2.70 for fixed selling expenses and $1.80 for fixed administrative expenses. Variable selling expenses are $.60 per unit and varlable administrative expenses are $.50 per unit. Required: (For questlons a. - d. assume that 14,000 units are produced and sold.) a. Calculate the total amount of varlable cost for the units sold. b. Calculate the varlable cost per unit sold. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.) c. Calculate the total amount of fixed manufacturing costs. d. Calculate the average fixed manufacturing cost per unit produced. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.) e. Calculate the Incremental manufacturing cost the company will incur If production Increases from 12,000 to 12,001 units. (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.) a. Total variable costs for 14,000 units b. Variable cost per unit for 14,000 units Total fixed manufacturing overhead cost for C. 14,000 units Average fixed manufacturing cost for 14,000 d. units e. Incremental manufacturing cost
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Knowledge Booster
Costing Systems
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education