The figure shows an LR circuit with L= 0.15 H, R = 25 2, and Vo = 36 V. The switch is initially open. Eight milliseconds (t = 8 ms) after the switch is closed, what is the current in the circuit and the potential difference between points a and b, Vab ? a L Vo
The figure shows an LR circuit with L= 0.15 H, R = 25 2, and Vo = 36 V. The switch is initially open. Eight milliseconds (t = 8 ms) after the switch is closed, what is the current in the circuit and the potential difference between points a and b, Vab ? a L Vo
College Physics
11th Edition
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Chapter1: Units, Trigonometry. And Vectors
Section: Chapter Questions
Problem 1CQ: Estimate the order of magnitude of the length, in meters, of each of the following; (a) a mouse, (b)...
Related questions
Question
100%
Please help with WORK
![### Analysis of an LR Circuit with Switch Closure
The figure below depicts an LR circuit consisting of an inductor (L) and a resistor (R) connected in series with a voltage source (V₀). The given parameters for the circuit are:
- Inductance (L) = 0.15 H
- Resistance (R) = 25 Ω
- Voltage (V₀) = 36 V
The switch in the circuit is initially open. The objective is to determine the current in the circuit and the potential difference between points a and b (V_ab) eight milliseconds (t = 8 ms) after the switch is closed.
#### Circuit Diagram:
```
R
_____
| |
| R
V₀ |
| |
| ___
| | | L
| |___|
| |
|_____|
```
### Explanation:
When the switch is closed, the current in the circuit starts to increase according to the relation governed by the LR circuit's differential equations.
The time constant for an LR circuit is given by:
\[ \tau = \frac{L}{R} \]
Calculating the time constant:
\[ \tau = \frac{0.15 \text{ H}}{25 \, \Omega} = 0.006 \text{ s} = 6 \text{ ms} \]
The current at any time \( t \) after the switch is closed in an LR circuit is given by:
\[ I(t) = \frac{V_0}{R} \left(1 - e^{-\frac{t}{\tau}}\right) \]
Given \( t = 8 \text{ ms} \):
\[ I(8 \text{ ms}) = \frac{36 \text{ V}}{25 \, \Omega} \left(1 - e^{-\frac{8 \, \text{ms}}{6 \, \text{ms}}}\right) \]
Simplifying the exponential term:
\[ I(8 \text{ ms}) = 1.44 \left(1 - e^{-\frac{4}{3}}\right) \text{ A} \]
\[ I(8 \text{ ms}) \approx 1.44 \left(1 - e^{-1.333}\right) \text{ A}](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F02a699f1-d60c-495e-b821-a86bb0a104cb%2F9039ec7b-f11e-426a-8522-b554e5e22b4b%2Fsu5fih_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:### Analysis of an LR Circuit with Switch Closure
The figure below depicts an LR circuit consisting of an inductor (L) and a resistor (R) connected in series with a voltage source (V₀). The given parameters for the circuit are:
- Inductance (L) = 0.15 H
- Resistance (R) = 25 Ω
- Voltage (V₀) = 36 V
The switch in the circuit is initially open. The objective is to determine the current in the circuit and the potential difference between points a and b (V_ab) eight milliseconds (t = 8 ms) after the switch is closed.
#### Circuit Diagram:
```
R
_____
| |
| R
V₀ |
| |
| ___
| | | L
| |___|
| |
|_____|
```
### Explanation:
When the switch is closed, the current in the circuit starts to increase according to the relation governed by the LR circuit's differential equations.
The time constant for an LR circuit is given by:
\[ \tau = \frac{L}{R} \]
Calculating the time constant:
\[ \tau = \frac{0.15 \text{ H}}{25 \, \Omega} = 0.006 \text{ s} = 6 \text{ ms} \]
The current at any time \( t \) after the switch is closed in an LR circuit is given by:
\[ I(t) = \frac{V_0}{R} \left(1 - e^{-\frac{t}{\tau}}\right) \]
Given \( t = 8 \text{ ms} \):
\[ I(8 \text{ ms}) = \frac{36 \text{ V}}{25 \, \Omega} \left(1 - e^{-\frac{8 \, \text{ms}}{6 \, \text{ms}}}\right) \]
Simplifying the exponential term:
\[ I(8 \text{ ms}) = 1.44 \left(1 - e^{-\frac{4}{3}}\right) \text{ A} \]
\[ I(8 \text{ ms}) \approx 1.44 \left(1 - e^{-1.333}\right) \text{ A}
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

College Physics
Physics
ISBN:
9781305952300
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning

University Physics (14th Edition)
Physics
ISBN:
9780133969290
Author:
Hugh D. Young, Roger A. Freedman
Publisher:
PEARSON

Introduction To Quantum Mechanics
Physics
ISBN:
9781107189638
Author:
Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.
Publisher:
Cambridge University Press

College Physics
Physics
ISBN:
9781305952300
Author:
Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:
Cengage Learning

University Physics (14th Edition)
Physics
ISBN:
9780133969290
Author:
Hugh D. Young, Roger A. Freedman
Publisher:
PEARSON

Introduction To Quantum Mechanics
Physics
ISBN:
9781107189638
Author:
Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.
Publisher:
Cambridge University Press

Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:
9781337553278
Author:
Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:
Cengage Learning

Lecture- Tutorials for Introductory Astronomy
Physics
ISBN:
9780321820464
Author:
Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina Brissenden
Publisher:
Addison-Wesley

College Physics: A Strategic Approach (4th Editio…
Physics
ISBN:
9780134609034
Author:
Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart Field
Publisher:
PEARSON