The Collins Corporation uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of the single product it makes: Direct materials 4 gallons at $8 per gallon Direct labor 1 hour at $16 per hour During July, the company made 6,000 units of product and incurred the following costs: Direct materials purchased 26,800 gallons at $8.20 per gallon Direct materials used Direct labor used 25,200 gallons 5,600 hours at $15.30 per hour The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. Required: The materials price variance for July was: A. $5,360 Favorable. B. $5,360 Unfavorable. C. $5,040 Favorable. D. $5,040 Unfavorable.
The Collins Corporation uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of the single product it makes: Direct materials 4 gallons at $8 per gallon Direct labor 1 hour at $16 per hour During July, the company made 6,000 units of product and incurred the following costs: Direct materials purchased 26,800 gallons at $8.20 per gallon Direct materials used Direct labor used 25,200 gallons 5,600 hours at $15.30 per hour The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. Required: The materials price variance for July was: A. $5,360 Favorable. B. $5,360 Unfavorable. C. $5,040 Favorable. D. $5,040 Unfavorable.
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter9: Standard Costing: A Functional-based Control Approach
Section: Chapter Questions
Problem 30P: Algers Company produces dry fertilizer. At the beginning of the year, Algers had the following...
Related questions
Question
Sub. General accounting

Transcribed Image Text:The Collins Corporation uses standard costing and has established the following
direct material and direct labor standards for each unit of the single product it
makes:
Direct materials 4 gallons at $8 per gallon
Direct labor
1 hour at $16 per hour
During July, the company made 6,000 units of product and incurred the following
costs:
Direct materials purchased 26,800 gallons at $8.20 per gallon
Direct materials used
Direct labor used
25,200 gallons
5,600 hours at $15.30 per hour
The direct materials purchases variance is computed when the materials are
purchased.
Required:
The materials price variance for July was:
A. $5,360 Favorable.
B. $5,360 Unfavorable.
C. $5,040 Favorable.
D. $5,040 Unfavorable.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,