The arm span and foot length were both measured (in centimeters) for each of 20 students in a biology class. The computer output displays the regression analysis. Predictor Coef SE Coef t-ratio Constant -7.611 2.567 2.965 0.046 Arm span 0.186 0.035 5.377 0.000 S = 1.61 R-Sq = 63.0% R-Sq (Adj) = 64.9% Which of the following is the best interpretation of the standard deviation of the residuals? O The typical arm span is 161 centimeters. O The typical foot length is 16.1 centimeters. O The typical distance between the observed and predicted arm spans is 1.61 centimeters. O The typical distance between the observed and predicted foot lengths is 1.61 centimeters.
The arm span and foot length were both measured (in centimeters) for each of 20 students in a biology class. The computer output displays the regression analysis. Predictor Coef SE Coef t-ratio Constant -7.611 2.567 2.965 0.046 Arm span 0.186 0.035 5.377 0.000 S = 1.61 R-Sq = 63.0% R-Sq (Adj) = 64.9% Which of the following is the best interpretation of the standard deviation of the residuals? O The typical arm span is 161 centimeters. O The typical foot length is 16.1 centimeters. O The typical distance between the observed and predicted arm spans is 1.61 centimeters. O The typical distance between the observed and predicted foot lengths is 1.61 centimeters.
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:01:44:36
The arm span and foot length were both measured (in centimeters) for each of 20 students in a biology class. The
computer output displays the regression analysis.
Predictor
Coef SE Coef
t-ratio
Constant
-7.611
2.567
2.965
0.046
Arm span
0.186
0.035
5.377
0.000
S = 1.61
R-Sq = 63.0%
R-Sq (Adj) = 64.9%
Which of the following is the best interpretation of the standard deviation of the residuals?
O The typical arm span is 161 centimeters.
O The typical foot length is 16.1 centimeters.
The typical distance between the observed and predicted arm spans is 1.61 centimeters.
O The typical distance between the observed and predicted foot lengths is 1.61 centimeters
Submit
Next
Save and Exit
Mark this and return
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman