Suppose Country Cafe restaurant is considering whether to (1) bake bread for its restaurant in-house or (2) buy the bread from a local bakery. The chef estimates that variable costs of making each loaf include $0.44 of ingredients, $0.28 of variable overhead (electricity run the oven), and $0.72 of direct labor for kneading and forming the loaves. Allocating fixed overhead (depreciation in the kitchen equipment and building) bases on the direct labor, County Cafe l assigns $1.05 of fixed overheard per loaf. None of the fixed costs are avoidable. The local bakery would charge $1.72 per loaf. Requirements 1. What is the unit cost of making the bread in-house? Complete the following outsourcing decision analysis to determine Country Cafe's unit cost of making the bread

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
icon
Concept explainers
Topic Video
Question
100%
Suppose Country Cafe restaurant is considering whether to (1) bake bread for its restaurant in-house or (2) buy the bread from a local bakery. The chef estimates that variable costs of making each loaf include $0.44 of ingredients, $0.28 of variable overhead (electricity run the oven), and $0.72 of direct labor for kneading and forming the loaves. Allocating fixed overhead (depreciation in the kitchen equipment and building) bases on the direct labor, County Cafe l assigns $1.05 of fixed overheard per loaf. None of the fixed costs are avoidable. The local bakery would charge $1.72 per loaf. Requirements 1. What is the unit cost of making the bread in-house? Complete the following outsourcing decision analysis to determine Country Cafe's unit cost of making the bread
Country Cafe
Outsourcing Decision
Direct material
Direct labor
Variable overhead
Variable cost per unit
Plus: Fixed overhead per unit
Cost per unit
Transcribed Image Text:Country Cafe Outsourcing Decision Direct material Direct labor Variable overhead Variable cost per unit Plus: Fixed overhead per unit Cost per unit
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps with 1 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Costing Systems
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education