Sunny Manufacturing uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of its product: Category Standard Quantity per Unit Standard Price Direct Materials 5 gallons per unit $9 per gallon Direct Labor 1.2 hours per unit $18 per hour During August, the company produced 7,500 units and incurred the following actual costs: Category Direct Materials Purchased Direct Materials Used Direct Labor Used Actual Value 32,000 gallons at $9.40 per gallon 30,500 gallons 9,100 hours at $17.50 per hour The direct materials price variance is computed at the time of purchase.

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter9: Standard Costing: A Functional-based Control Approach
Section: Chapter Questions
Problem 30P: Algers Company produces dry fertilizer. At the beginning of the year, Algers had the following...
icon
Related questions
Question

Solve this general accounting problem without use ai

Sunny Manufacturing uses standard costing and has established the following direct
material and direct labor standards for each unit of its product:
Category
Standard Quantity per Unit Standard Price
Direct Materials 5 gallons per unit
$9 per gallon
Direct Labor
1.2 hours per unit
$18 per hour
During August, the company produced 7,500 units and incurred the following actual
costs:
Category
Direct Materials Purchased
Direct Materials Used
Direct Labor Used
Actual Value
32,000 gallons at $9.40 per gallon
30,500 gallons
9,100 hours at $17.50 per hour
The direct materials price variance is computed at the time of purchase.
Transcribed Image Text:Sunny Manufacturing uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of its product: Category Standard Quantity per Unit Standard Price Direct Materials 5 gallons per unit $9 per gallon Direct Labor 1.2 hours per unit $18 per hour During August, the company produced 7,500 units and incurred the following actual costs: Category Direct Materials Purchased Direct Materials Used Direct Labor Used Actual Value 32,000 gallons at $9.40 per gallon 30,500 gallons 9,100 hours at $17.50 per hour The direct materials price variance is computed at the time of purchase.
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning