Sterling Corp. makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit Direct Materials Direct Labor Variable Overhead 4.0 grams 1.5 hours 1.5 hours $6 per gram $14 per hour $6 per hour The company reported the following actual results for July: Category Originally Budgeted Output Actual Value 10,000 units Actual Output Raw Materials Used in Production Purchases of Raw Materials 9,800 units 39,200 grams 41,000 grams Actual Price of Raw Materials Purchased $6.50 per gram Actual Direct Labor-Hours Actual Direct Labor Rate Actual Variable Overhead Rate 14,500 hours $14.80 per hour $5.90 per hour Calculate the materials price variance for July.

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter9: Standard Costing: A Functional-based Control Approach
Section: Chapter Questions
Problem 33P: Business Specialty, Inc., manufactures two staplers: small and regular. The standard quantities of...
icon
Related questions
Question

General Accounting Question

Sterling Corp. makes a product with the following standard costs:
Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit
Direct Materials
Direct Labor
Variable Overhead
4.0 grams
1.5 hours
1.5 hours
$6 per gram
$14 per hour
$6 per hour
The company reported the following actual results for July:
Category
Originally Budgeted Output
Actual Value
10,000 units
Actual Output
Raw Materials Used in Production
Purchases of Raw Materials
9,800 units
39,200 grams
41,000 grams
Actual Price of Raw Materials Purchased $6.50 per gram
Actual Direct Labor-Hours
Actual Direct Labor Rate
Actual Variable Overhead Rate
14,500 hours
$14.80 per hour
$5.90 per hour
Calculate the materials price variance for July.
Transcribed Image Text:Sterling Corp. makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit Direct Materials Direct Labor Variable Overhead 4.0 grams 1.5 hours 1.5 hours $6 per gram $14 per hour $6 per hour The company reported the following actual results for July: Category Originally Budgeted Output Actual Value 10,000 units Actual Output Raw Materials Used in Production Purchases of Raw Materials 9,800 units 39,200 grams 41,000 grams Actual Price of Raw Materials Purchased $6.50 per gram Actual Direct Labor-Hours Actual Direct Labor Rate Actual Variable Overhead Rate 14,500 hours $14.80 per hour $5.90 per hour Calculate the materials price variance for July.
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Principles of Cost Accounting
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,