STANDARD COSTINGA company produces a product which has a standard variable production cost of $8 per unit made up as follows:$ per unitDirect material $4.60 (2kg X $2.30 per kg)Direct labour $2.10 (0.7 hours X $3.00 per our)Variable overhead $1.30Fixed manufacturing costs are treated as period costs. The following information is availablefor the period just ended.Variable manufacturing cost of sales (at standard cost) $263,520Opening stock of finished goods (at standard cost) $120,800Closing stock of finished goods (at standard cost) $146,080Direct material rice variance $2,571 unfavourableRaw materials used in manufacture (at actual cost) $170,310Direct labour rate variance $4,760 unfavourableDirect labour efficiency variance $3,240 favourableRequired:(a) Determine for the period just ended(i) the number of units produced(ii) the raw material usage variance(iii) the total actual direct labour cost, and(iv) the actual cost per kg of raw material used.

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question

STANDARD COSTING
A company produces a product which has a standard variable production cost of $8 per unit made up as follows:
$ per unit
Direct material $4.60 (2kg X $2.30 per kg)
Direct labour $2.10 (0.7 hours X $3.00 per our)
Variable overhead $1.30

Fixed manufacturing costs are treated as period costs.

The following information is availablefor the period just ended.
Variable manufacturing cost of sales (at standard cost) $263,520
Opening stock of finished goods (at standard cost) $120,800
Closing stock of finished goods (at standard cost) $146,080
Direct material rice variance $2,571 unfavourable
Raw materials used in manufacture (at actual cost) $170,310
Direct labour rate variance $4,760 unfavourable
Direct labour efficiency variance $3,240 favourable

Required:(a) Determine for the period just ended
(i) the number of units produced
(ii) the raw material usage variance
(iii) the total actual direct labour cost, and
(iv) the actual cost per kg of raw material used.

Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 2 images

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education