SITUATION 3 A soil has a bulk unit weight of 18.7 kN/ cu.m and a moisture content of 12.5%. Assume the specific gravity of soil solids to be 2.67. (a) Calculate the submerge unit weight of the soil sample in kN/cu.m.? (b) Calculate the buoyant unit weight of the soil sample in kN/cu.m.? (c) Determine the mass of water to be added in a 2.5 cubic meters of soil to make the soil 90% saturated.
SITUATION 3 A soil has a bulk unit weight of 18.7 kN/ cu.m and a moisture content of 12.5%. Assume the specific gravity of soil solids to be 2.67. (a) Calculate the submerge unit weight of the soil sample in kN/cu.m.? (b) Calculate the buoyant unit weight of the soil sample in kN/cu.m.? (c) Determine the mass of water to be added in a 2.5 cubic meters of soil to make the soil 90% saturated.
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Please answer situation 3

Transcribed Image Text:TNT
N 351 9:30
K/s
SITUATION 1
A 100 cc mold was used to collect a wet soil sample. Its
weight was found to be 200- grams. Its oven dried weight
was recorded as 189- grams. Use Gs= 2.70.
(a) Determine the wet unit weight of the soil in g/ cc.
(b) Determine the moisture content of the soil.
(c) Determine the degree of saturation of the soil in
percentage.
SITUATION 2
A specimen of moist soil weighing 122 g has an apparent
specific gravity of 1.82. The specific gravity of the soil
solids is 2.53. After the specimen is oven dried, the weight
becomes 104 g.
(a) Calculate the void ratio of the original mass of the soil.
(b) Determine the water content of the original mass of the
soil.
(c) What is the dry density of the soil mass in g/cc?
SITUATION 3
A soil has a bulk unit weight of 18.7 kN/ cu.m and a
moisture content of 12.5%. Assume the specific gravity of
soil solids to be 2.67.
(a) Calculate the submerge unit weight of the soil sample
in kN/cu.m.?
(b) Calculate the buoyant unit weight of the soil sample in
kN/cu.m.?
(c) Determine the mass of water to be added in a 2.5 cubic
meters of soil to make the soil 90% saturated.
SITUATION 4
A soil sample has the following properties:
@ S= 50% its mass density (moist)= 1690 kg/ cu.m.
@ S= 75% its mass density (moist)= 1808 kg/ cu.m.
Calculate the following:
(a) specific gravity
(b) void ratio
SITUATION 5
For loose uncompacted sand:
Dr= 40%, e(min)= 0.46, e(max)= 0.90, Gs= 2.65
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images

Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning