Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity Standard Price or Standard Cost or Hours $ 15 3 feet hours ? ? Direct materials. Direct labor Rate $5 per foot ? per hour During March, the company purchased direct materials at a cost of $56,610, all of which were used in the production of 2,875 units of product. In addition, 4,700 direct labor-hours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $37,600. The following variances have been computed for the month: Materials quantity variance Labor spending variance Labor efficiency variance $ 4,050 U $ 2,180 U $ 770 U Required: 1. For direct materials: a. Compute the actual cost per foot of materials for March. b. Compute the price variance and the spending variance. 2. For direct labor: a. Compute the standard direct labor rate per hour. b. Compute the standard hours allowed for the month's production. c. Compute the standard hours allowed per unit of product.
Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity Standard Price or Standard Cost or Hours $ 15 3 feet hours ? ? Direct materials. Direct labor Rate $5 per foot ? per hour During March, the company purchased direct materials at a cost of $56,610, all of which were used in the production of 2,875 units of product. In addition, 4,700 direct labor-hours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $37,600. The following variances have been computed for the month: Materials quantity variance Labor spending variance Labor efficiency variance $ 4,050 U $ 2,180 U $ 770 U Required: 1. For direct materials: a. Compute the actual cost per foot of materials for March. b. Compute the price variance and the spending variance. 2. For direct labor: a. Compute the standard direct labor rate per hour. b. Compute the standard hours allowed for the month's production. c. Compute the standard hours allowed per unit of product.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set:
Standard Quantity Standard Price or
Standard
Cost
or Hours
$ 15
?
Direct materials
Direct labor
3 feet
hours
?
Materials quantity variance
Labor spending variance
Labor efficiency variance
Rate
$5 per foot
? per hour
During March, the company purchased direct materials at a cost of $56,610, all of which were used in the production
of 2,875 units of product. In addition, 4,700 direct labor-hours were worked on the product during the month. The
cost of this labor time was $37,600. The following variances have been computed for the month:
$ 4,050 U
$ 2,180 U
$ 770 U
Required:
1. For direct materials:
a. Compute the actual cost per foot of materials for March.
b. Compute the price variance and the spending variance.
2. For direct labor:
a. Compute the standard direct labor rate per hour.
b. Compute the standard hours allowed for the month's production.
c. Compute the standard hours allowed per unit of product.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 6 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.