Seneca Hardwoods produces handcrafted jewelry boxes. A standard-size box requires 11 board feet of hardwood in the finished product. In addition, 5.0 board feet of scrap lumber is normally left from the production of one box. Hardwood costs $14.00 per board foot, plus $11.50 in transportation charges per board foot. Required: Compute the standard direct-material cost of a jewelry box.
Q: both answer wanted for this account
A: Step 1: Understand the LCM RuleCost: The historical cost of the inventory.Market Value:Replacement…
Q: Account tutor solve it please
A: Step 1: Understanding the ProblemWe are tasked with calculating the current portion of Kent Corp.'s…
Q: Please fulfil this account requirements
A: Key DRD Percentages:Ownership < 20%: DRD is 50% of dividends.Ownership ≥ 20% and < 80%: DRD is…
Q: General accounting
A: The equity method is used when an investor has significant influence over the investee, often…
Q: Dixer Company
A: Explanation of Total Contribution Margin: The total contribution margin represents the amount of…
Q: Ralston Company reports the following information for the 2011 fiscal year: Sales on account…
A: To determine the average number of days it takes Ralston to collect its accounts receivable, we can…
Q: Variable costing is?
A: Step 1: Organize the given dataSelling Price and CostsSelling price per unit: $233Variable…
Q: What distinguishes adaptive accounting system?
A: Step 1: Step 2: Step 3: Step 4:
Q: I need answer of this question solution general accounting
A: BAJ Divisional segment margin83100Add: CBB Division divisional segment margin47900Total segment…
Q: Oxford industrial purchased equipment on January 1,2020 solve this accounting questions
A: Step 1: Definition of Depreciation ExpenseDepreciation expense is the systematic allocation of the…
Q: Alvin purchase 1,500 shares of a stock for solving general accounting question
A: The problem requires the determination of the annual rate of return. A rate of return (RoR) is the…
Q: Why does cross-functional validation enhance accounting accuracy? a) Single reviews provide enough…
A: Option a: This option is incorrect because single perspective may not cover all the aspects and…
Q: Yellow company variable expenses are 40% of sales solution this accounting questions
A: Step 1: Define Operating LeverageThe operating leverage is used to measure the effect on the…
Q: Hello teacher please help me Accounting question
A: Step 1: Define Degree of Operating LeverageDegree of operating leverage is directly proportionate to…
Q: Compute the price earnings ratio given the following.
A: The question requires the determination of the P/E ratio or the Price Earnings Ratio.The…
Q: During the current year, Stern Company had a pretax accounting income of $39 million. Stern's only…
A: Step 1: Understand the QuestionPretax Accounting Income: $39 million (as per the company's financial…
Q: Provide correct answer general account
A: Step 1: Definition of Activity Method of DepreciationActivity method depreciation is a way of…
Q: Can you answer this financial accounting question?
A: Step 1: Define Cost RecoveryCost recovery refers to the tool through which real estate holds income.…
Q: What is the 2016 net income?
A: Step 1: Pretax Accounting IncomePretax accounting income: $68 millionStep 2: Identify and Classify…
Q: Provide correct answer general accounting question
A: Step 1: Define Stock ReturnsWhen a stock's return is expressed in dollars, it is called a dollar…
Q: Please given answer general accounting
A: Step 1: Detailed Explanation of Projected Net IncomeProjected net income estimates a company's…
Q: Finch Company had the following balance sheet accounts at December 31, 20X1 and 20X2: Assets 20X2…
A: Start with Net Income:Net income is provided as $1,650,000.Adjust for Non-Cash Expenses/Income:Add…
Q: Subject - General Account
A: Note: To determine how much of Anne's annuity payments should be included in gross income and how…
Q: What is the current price of CB Railways on these general accounting question?
A: Step 1: Information givenEarnings Per Share (EPS) = $3.90Current P/E ratio = 25Step 2: Calculation…
Q: need solution please
A: Explanation of Fixed CostsFixed costs are expenses that do not change with the level of production…
Q: Nina Company prepared the following fixed budget for July using 7,640 units for budgeted sales.…
A: Flexible Budget:For sales and variable costs: Total amount = Standard variable cost per unit x…
Q: None
A: Formula:The price of a zero-coupon bond can be calculated using the following formula:Price = Par…
Q: General accounting
A:
Q: Please given answer this general accounting question
A: Value of security, today = $12,800Value of security, after three years = $16,124.31Time period = 3…
Q: What price should the preferred stock sell for these accounting question?
A:
Q: A summary of Klugman Company's December 31, 2024, accounts receivable aging schedule is presented…
A: First, we need to calculate the estimated uncollectible amount for each age group. This is done by…
Q: gij
A: In this particular case, one of the most famous financial criteria is the Net Present Value (NPV),…
Q: general account
A: To determine the appropriate valuation of inventory, the Lower of Cost or Net Realizable Value…
Q: Question
A: Explanation of Modified Relevance Testing: Modified relevance testing is an advanced approach to…
Q: Please give me answer accounting questions
A: Step 1: Define Material Quantity VarianceMaterial Quantity Variances is the part of material cost…
Q: Cado Co.'s payroll for the month ended January 31 is summarized as follows: Total wages Amount of…
A: Employer's share: $80,000 (wages subject to FICA) * 7% (FICA rate) = $5,600Employee's share: This is…
Q: Can you please answer the general accounting question?
A: Step 1: Define Adjusted Cash BalanceThe adjusted cash balance is computed using bank reconciliation.…
Q: A company is doing a hypothesis test on the variation of quality from two suppliers. Both…
A: Approach to solving the question:Let me help you solve this hypothesis test step by step.1) First,…
Q: Subject:- General Account Aaker Corporation, which has only one product, has provided the following…
A: To calculate the unit product cost under variable costing, let's work through the problem step by…
Q: Give true answer the financial accounting question
A: Where:P is the price of the bond,F is the face (par) value of the bond,r is the yield to maturity…
Q: tutor solve prob.
A: Interest, bonds issued by City of Austin, Texas ($4,800)Interest from municipal bonds is generally…
Q: Hello tutor please provide this question solution general accounting
A: Step 1:First, calculate the earnings per share: Earnings per share = Net income / Number of shares…
Q: Oswego Clay Pipe Company sold $45,300 of pipe to Southeast Water District 45 on April 12 of the…
A: The terms of the transaction are 2/15, n/60. This means that the buyer, Southeast Water District 45,…
Q: Need help with this general accounting question
A: Step 1: Define Stock ReturnsThe total returns on a stock can be bifurcated into dividend gains and…
Q: Hi expert please give me answer general accounting
A: Step 1: Define Book ValueBook value is the recorded value of an asset in the company's accounting…
Q: Business 123 Introduction to Investments May I please have the solution for the following exercise…
A: 1. What is the present value (PV) of Edwards Lifesciences (EW) stock, based on a required return of…
Q: I want to cancel my BARTLEBY account.
A: Cancel Your Subscription: Select the option to cancel or deactivate your subscription. Follow the…
Q: None
A: Approach to solving the question: Year Depreciation BaseRemaining LifeDepreciation…
Q: General Accounting Question please solve this problem
A: Step 1: IntroductionExpected Next year EPS = $1.1PE Ratio = 12We need to calculate share price, so…
Q: Can you please solve this accounting problem?
A: Step 1: Define Fixed ExpensesThe cost of fixed expenses is constant. These are typically paid…
Financial accounting


Step by step
Solved in 2 steps

- Cayuga Hardwoods produces handcrafted jewelry boxes. A standard-size box requires 14 board feet of hardwood in the finished product. In addition, 8.0 board feet of scrap lumber are normally left from the production of one box. Hardwood costs $5.00 per board foot, plus $2.50 in transportation charges per board foot. Required: Compute the standard direct-material cost of a jewelry box. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) Standard direct-material costPlease given correct answerThe estimated cost to make a meter of fabric is.
- Frannie Fans currently manufactures ceiling fans that include remotes to operate them. The current cost to manufacture 10,320 remotes is as follows: Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Total Cost $ 67,080 $ 56,760 $ 30,960 $ 51,600 $ 206,400 Frannie is approached by Lincoln Company, which offers to make the remotes for $18 per unit. Required: 1. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if none of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? 2. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if $20,640 of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? 3. What is the change in net income if fixed cost of $20,640 can be avoided and Frannie could rent out the factory space no longer in use for $20,640?Rundle Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,300 containers follows. Unit-level materials. Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs* Allocated facility-level costs One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Rundle for $2.60 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Rundle continue to make the containers? b. Rundle could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $11,600 per month, calculate the total avoidable costs. Should Rundle continue to make the containers? Answer is complete but not entirely correct. $ a. Total relevant cost a. Should Rundle continue to make the containers? b. Total avoidable cost b. Should Rundle continue to make the containers? 190.650,000 Yes $24,180,000 $ 5,200 6,100 4,000 7,800…Frannie Fans currently manufactures ceiling fans that include remotes to operate them. The current cost to manufacture 10,280 remotes is as follows: Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Total Cost $ 66,820 $56,540 $ 30,840 $ 51,400 $ 205,600 Frannie is approached by Lincoln Company, which offers to make the remotes for $18 per unit. Required: 1. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if none of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? 2. Compute the difference in cost per unit between making and buying the remotes if $20,560 of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income, if Frannie Fans buys the remotes? 3. What is the change in net income if fixed cost of $20,560 can be avoided and Frannie could rent out the factory space no longer in use for $20,560? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2…
- Snow Ride manufactures snowboards. Its cost of making 1,900 bindings is as follows: Direct materials $ 17,590 Direct laabor 3,200 Variable overhead 2,080 Fixed overhead 6,300 Total manufacturing cost for 1,900 bindings $ 29,170 Suppose Livingston will sell bindings to Snow Ride for $13 each. Snow Ride would pay $3 per unit to transport the bindings to its manufacturing plant, where it would add its own logo at a cost of $0.50 per binding. Requirments: 1. Snow Ride's accountants predict that purchasing the bindings from livingston will enable the company to avoid $2,100 of fixed overhead. Prepare an analysis to show whether Snow Ride should make or buy the bindings. 2. The facilities freed by purchasing bindings from…Frannie Fans currently manufactures ceiling fans that include remotes to operate them. The current cost to manufacture 10,040 remotes is as follows: Cost Direct materials 65, 260 55, 220 $ Direct labor Variable overhead 30,120 $ Fixed overhead 50, 200 $ 200,800 Total Frannie is approached by Lincoln Company which offers to make the remotes for $18 per unit. Required: 1. Compute the difference in cost between making and buying the remotes if none of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income? 2. Compute the difference in cost between making and buying the remotes if $20,080 of the fixed costs can be avoided. What is the change in net income? 3. What is the change in net income if fixed cost of $20,080 can be avoided and Frannie could rent out the factory space no longer in use for $20,080?Vintage Audio Inc. manufactures audio speakers. Each speaker requires $96 per unit of direct materials. The speaker manufacturing assembly cell includes the following estimated costs for the period: Speaker assembly cell, estimated costs: Labor Depreciation Supplies Power Total cell costs for the period The operating plan calls for 195 operating hours for the period. Each speaker requires 12 minutes of cell process time. The unit selling price for ach speaker is $260. During the period, the following transactions occurred: 1. Purchased materials to produce 650 speaker units. 2. Applied conversion costs to production of 620 speaker units. 3. Completed and transferred 590 speaker units to finished goods. 4. Sold 565 speaker units. There were no inventories at the beginning of the period. a. Journalize the summary transactions (1)-(4) for the period. Round the per unit cost to the nearest cent and use in subsequent computations. If an amount box does not require an entry, leave it blank.…
- The Scottie Sweater Company produces sweaters under the “Scottie” label. The company buys raw wool and processes it into wool yarn from which the sweaters are woven. One spindle of wool yarn is required to produce one sweater. The costs and revenues associated with the sweaters are given below: Per Sweater Selling price $ 41.00 Cost to manufacture: Raw materials: Buttons, thread, lining $ 2.00 Wool yarn 20.00 Total raw materials 22.00 Direct labor 8.40 Manufacturing overhead 12.60 43.00 Manufacturing profit (loss) $ (2.00 ) Originally, all of the wool yarn was used to produce sweaters, but in recent years a market has developed for the wool yarn itself. The yarn is purchased by other companies for use in production of wool blankets and other wool products. Since the development of the market for the wool yarn, a continuing dispute has existed in the Scottie Sweater…Haver Company currently pays an outside supplier $15 per unit for a part for one of its products. Haver is considering two alternative methods of making the part. Method 1 for making the part would require direct materials of $5 per unit, direct labor of $8 per unit, and ncremental overhead of $3 per unit. Method 2 for making the part would require direct materials of $5 per unit, direct labor of $2 per unit, and incremental overhead of $7 per unit. Required: 1. Compute the cost per unit for each alternative method of making the part. 2. Should Haver make or buy the part? If Haver makes the part, which production method should it use? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Compute the cost per unit for each alternative method of making the part. Make with Method Make with 1 Method 2 Cost per unit Cost per unit Required t Buy Required 2 >Mo Furniture manufactures a frame for use in its production of sofas. When 10,000 frames are produced, the costs per unit are: Direct materials $ 12 Direct manufacturing labor 60 Variable manufacturing overhead 24 Fixed manufacturing overhead 32 Total $128 A company has offered to sell Mo Furniture 10,000 sofa frames for $120 per unit. Fixed manufacturing overhead of $20 per unit used to make the frame could be eliminated if the frames were purchased instead of made. What is the relevant cost per unit to make the frame in this make or buy decision?

