Sample size: 117 R (correlation coefficient) = 0.8448 R-sq = 0.7136788 Estimate of error standard deviation: 204.45117 Parameter estimates (rounded): Parameter Intercept Slope O-52.649 and the variety of T listed below: O 0.5282 O 0.5012 Estimate 0.5383 47.819 O 0.5582 0.6237 Std. Err. 62.855 0.0519 DF T.01,115= 2.35921, T.02,115-2.07731, T.01,116-2.35892 T.02,116=2.07710, T.01,117-2.35864 What is the approximate lower level of the 98% confidence interval on the slope? T-Stat 0.76079 16.2187 P-Value 0.4483 <0.0001
Sample size: 117 R (correlation coefficient) = 0.8448 R-sq = 0.7136788 Estimate of error standard deviation: 204.45117 Parameter estimates (rounded): Parameter Intercept Slope O-52.649 and the variety of T listed below: O 0.5282 O 0.5012 Estimate 0.5383 47.819 O 0.5582 0.6237 Std. Err. 62.855 0.0519 DF T.01,115= 2.35921, T.02,115-2.07731, T.01,116-2.35892 T.02,116=2.07710, T.01,117-2.35864 What is the approximate lower level of the 98% confidence interval on the slope? T-Stat 0.76079 16.2187 P-Value 0.4483 <0.0001
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Please help

Transcribed Image Text:Given the following output regression, relating to predicting housing prices, based on square footage:
Simple linear regression results:
Dependent Variable: PRICE
Independent Variable: SQFT
PRICE = 47.819305 +0.61366683 SQFT
Sample size: 117
R (correlation coefficient) 0.8448
R-sq = 0.7136788
Estimate of error standard deviation: 204.45117
Parameter estimates (rounded):
Slope
Parameter
Intercept
Estimate
47.819
0.6237
and the variety of T listed below:
Std. Err.
62.855
0.0519
DF
T-Stat
0.76079
16.2187
P-Value
0.4483
T.01,115= 2.35921, T.02,115-2.07731, T.01.116-2.35892
T.02.116 2.07710, T.01.117=2.35864
What is the approximate lower level of the 98% confidence interval on the slope?
<0.0001

Transcribed Image Text:Sample size: 117
R (correlation coefficient) = 0.8448
R-sq = 0.7136788
Estimate of error standard deviation: 204.45117
Parameter estimates (rounded):
Parameter
Intercept
Slope
O -52.649
and the variety of T listed below:
O 0.5282
O 0.5012
Estimate
O 0.5383
47.819
O 0.5582
0.6237
Std. Err.
62.855
0.0519
DF T-Stat
T.01,115= 2.35921, T.02,115-2.07731, T.01,116-2.35892
T.02,116=2.07710, T.01,117-2.35864
What is the approximate lower level of the 98% confidence interval on the slope?
0.76079
16.2187
P-Value
0.4483
<0.0001
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman