S L R 2 R Consider the circuit on the left. The bat- tery has an EMF of 20.0 volts and negligi- ble internal resistance. The inductance is 0.30 H and the resistors are R1 = 25 S2 and 8 = 20.0 volts R, = 25.0 Q L = 0.30 H R2 = 50 N. Initially the switch S has been R2 = 50.0 Q open for a long time. a. The switch S is then closed. Find the currents through both resistors just after the switch is closed. b. Write down a quantitative (i.e. give numerical values), description of the current through the inductor as a function of time. c. Find the energy in the inductor after switch S has been closed a long time. d. After being closed for a long time, the switch S'is opened again. Find the total energy dissipated as heat by the resistors during the time interval of 0 to 4.0 milliseconds after the switch S is opened.
S L R 2 R Consider the circuit on the left. The bat- tery has an EMF of 20.0 volts and negligi- ble internal resistance. The inductance is 0.30 H and the resistors are R1 = 25 S2 and 8 = 20.0 volts R, = 25.0 Q L = 0.30 H R2 = 50 N. Initially the switch S has been R2 = 50.0 Q open for a long time. a. The switch S is then closed. Find the currents through both resistors just after the switch is closed. b. Write down a quantitative (i.e. give numerical values), description of the current through the inductor as a function of time. c. Find the energy in the inductor after switch S has been closed a long time. d. After being closed for a long time, the switch S'is opened again. Find the total energy dissipated as heat by the resistors during the time interval of 0 to 4.0 milliseconds after the switch S is opened.
Related questions
Question
What's the answer to b,c,d? Thank you!

Transcribed Image Text:ll
S
L
R 2
R1
Consider the circuit on the left. The bat-
tery has an EMF of 20.0 volts and negligi-
ble internal resistance. The inductance is
0.30 H and the resistors are R1 = 25 2 and
8 = 20.0 volts R = 25.0 2
R2 = 50.0 Q
R2 = 50 N. Initially the switch S has been
open for a long time.
L = 0.30 H
%3D
a. The switch S is then closed. Find the currents through both resistors just after the
switch is closed.
b. Write down a quantitative (i.e. give numerical values), description of the current
through the inductor as a function of time.
c. Find the energy in the inductor after switch S has been closed a long time.
d. After being closed for a long time, the switch S is opened again. Find the total energy
dissipated as heat by the resistors during the time interval of 0 to 4.0 milliseconds after
the switch S is opened.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps
