Rachel's Bakery makes desserts for local restaurants. Each pan of gourmet brownies requires 500 g flour, 150 ml. chopped pecans, 60 ml. cocoa, 250 g sugar, 125 ml chocolate chips, 3 eggs, and 90 mL oil. Each pan requires 20 minutes of direct labour for mixing, cutting, and packaging. Each pan must bake for 30 minutes. Restaurants purchaser the gourmet brownies by the pan, not by the individual serving. Each pan is currently sold for $11. Standard costs are $2.88 per bag of flour (8 kg in a bag), $12.00 per bag of pecans (1,000 mL per bag), $3.72 per tin of cocoa (750 ml per tin), $2.20 per bag of sugar (6 kg in a bag), $3.60 per bag of chocolate chips (750 mL per bag), $0.96 per dozen eggs, $2.70 per bottle of oil (3 L per bottle), and $0.60 for packaging materials. The standard wage rate is $9 per hour. Rachel allocates bakery overhead at $5.00 per oven hour. Requirements . What is the standard cost per pan of gourmet brownies? 2. What is the standard gross profit per pan of gourmet brownies? =. How often should Rachel reassess her standard quantities and standard prices for inputs?
Process Costing
Process costing is a sort of operation costing which is employed to determine the value of a product at each process or stage of producing process, applicable where goods produced from a series of continuous operations or procedure.
Job Costing
Job costing is adhesive costs of each and every job involved in the production processes. It is an accounting measure. It is a method which determines the cost of specific jobs, which are performed according to the consumer’s specifications. Job costing is possible only in businesses where the production is done as per the customer’s requirement. For example, some customers order to manufacture furniture as per their needs.
ABC Costing
Cost Accounting is a form of managerial accounting that helps the company in assessing the total variable cost so as to compute the cost of production. Cost accounting is generally used by the management so as to ensure better decision-making. In comparison to financial accounting, cost accounting has to follow a set standard ad can be used flexibly by the management as per their needs. The types of Cost Accounting include – Lean Accounting, Standard Costing, Marginal Costing and Activity Based Costing.
![Rachel's Bakery makes desserts for local restaurants. Each pan of gourmet brownies requires 500 g flour, 150 ml.
chopped pecans, 60 ml. cocoa, 250 g sugar, 125 ml chocolate chips, 3 eggs, and 90 mL oil. Each pan requires 20
minutes of direct labour for mixing, cutting, and packaging. Each pan must bake for 30 minutes Restaurants purchase
the gourmet brownies by the pan, not by the individual serving. Each pan is currently sold for $11. Standard costs are
$2.88 per bag of flour (8 kg in a bag), $12.00 per bag of pecans (1,000 mL per bag), $3.72 per tin of cocoa (750 mL
per tin), $2.20 per bag of sugar (6 kg in a bag), $3.60 per bag of chocolate chips (750 mL per bag), $0.96 per dozen
eggs, $2.70 per bottle of oil (3 L per bottle), and $0.60 for packaging materials. The standard wage rate is $9 per hour.
Rachel allocates bakery overhead at $5.00 per oven hour.
Requirements
1. What is the standard cost per pan of gourmet brownies?
2. What is the standard gross profit per pan of gourmet brownies?
3. How often should Rachel reassess her standard quantities and standard prices for inputs?
input](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F52615ebc-3deb-446b-94e8-8fddbf33eb42%2F7e1c0e96-3ae1-4b85-8771-7c15bff9cd79%2Fm2yawb_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![Requirement 1. Complete the following table to determine the standard cost per pan of gourmet brownies (Round
your interim and final answers to the nearest cent.)
Input
Flour
Pecans
Cocoa
Sugar
Chocolate chips
Eggs
Oil
Packaging
Total direct materials
Direct labour
Bakery overhead
Total
Quantity Standard
500 g
150 ml
60 ml
250 g
125 mL
3
90 mL
1 pkg
1/3 hour
1/2 hour
x
x
x
x
x
X
30
x
x
X
Price Standard
per kg
per 100 ml
per 100 ml
per kg
per 100 mL
per egg
per L
per package
per hour
per hour
=
11
=
#1
##
11
Standard Cost of Input](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F52615ebc-3deb-446b-94e8-8fddbf33eb42%2F7e1c0e96-3ae1-4b85-8771-7c15bff9cd79%2F5ny7tuu_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)