= Q8. The 3.1-kg, uniform crate starts from rest to slide down the inclined surface. If the coefficient of kinetic friction between the crate and the inclined surface is μk 0.12, determine the work done by friction to the crate if the crate has moved s = = 2.7 m. (Assume tipping over does not happen, and the slope is long enough.) Negative sign must be included if the work done is negative. Please pay attention: the numbers may change since they are randomized. Your answer must include 2 places after the decimal point, and proper Sl unit. Take g = 9.81 m/s². S 30°
= Q8. The 3.1-kg, uniform crate starts from rest to slide down the inclined surface. If the coefficient of kinetic friction between the crate and the inclined surface is μk 0.12, determine the work done by friction to the crate if the crate has moved s = = 2.7 m. (Assume tipping over does not happen, and the slope is long enough.) Negative sign must be included if the work done is negative. Please pay attention: the numbers may change since they are randomized. Your answer must include 2 places after the decimal point, and proper Sl unit. Take g = 9.81 m/s². S 30°
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Q8. The 3.1-kg, uniform crate starts from rest to slide down the inclined surface. If
the coefficient of kinetic friction between the crate and the inclined surface is μk =
0.12, determine the work done by friction to the crate if the crate has moved s = 2.7
m. (Assume tipping over does not happen, and the slope is long enough.) Negative
sign must be included if the work done is negative. Please pay attention: the
numbers may change since they are randomized. Your answer must include 2 places
after the decimal point, and proper Sl unit. Take g = 9.81 m/s².
Your Answer:
S
Answer
units
30°
Expert Solution

Step 1
Given data:-
Mass of the crate =3.1 kg
=0.12
g=9.81 m/s2 and S=2.7 m
To find:- Work done by friction
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY