provided for the first week in March: Physical flow schedule: Units to account for: Units in BWIP Units started Total units to account for Units accounted for: Units completed: From BWIP Started and completed Units in EWIP Total units accounted for Direct Materials Direct Materials Conversion $30,000 Inputs Unit conversion cost Total unit cost Required: 1. Calculate the equivalent units for each input category. Conversion Costs Equivalent Units 60,000 60,000 46,000 46,000 14,000 60,000 $50,200 0 2. Calculate the unit cost for each category and in total. If required, round your answers to the nearest cent. Unit direct materials cost 3. What if a different type of materials is also added at the end of the process (a candy wrapper), costing $9,200? Calculate the new unit cost. If required, round your answer to the nearest cent. $ per unit

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
icon
Concept explainers
Topic Video
Question
provided for the first week in March:
Physical flow schedule:
Units to account for:
Units in BWIP
Units started
Total units to account for
Units accounted for:
Units completed:
From BWIP
Started and completed
Units in EWIP
Total units accounted for
Required:
Direct Materials
Direct Materials
Conversion
$30,000
Inputs
Unit conversion cost
Total unit cost
0
46,000
1. Calculate the equivalent units for each input category.
Equivalent Units
$
$50,200
60,000
60,000
Conversion Costs
0
46,000
14,000
60,000
2. Calculate the unit cost for each category and in total. If required, round your answers to the nearest cent.
Unit direct materials cost $
3. What if a different type of materials is also added at the end of the process (a candy wrapper), costing $9,200? Calculate the new unit cost. If required, round your answer to the nearest cent.
$
per unit
Transcribed Image Text:provided for the first week in March: Physical flow schedule: Units to account for: Units in BWIP Units started Total units to account for Units accounted for: Units completed: From BWIP Started and completed Units in EWIP Total units accounted for Required: Direct Materials Direct Materials Conversion $30,000 Inputs Unit conversion cost Total unit cost 0 46,000 1. Calculate the equivalent units for each input category. Equivalent Units $ $50,200 60,000 60,000 Conversion Costs 0 46,000 14,000 60,000 2. Calculate the unit cost for each category and in total. If required, round your answers to the nearest cent. Unit direct materials cost $ 3. What if a different type of materials is also added at the end of the process (a candy wrapper), costing $9,200? Calculate the new unit cost. If required, round your answer to the nearest cent. $ per unit
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 1 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Costing Systems
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education