Problem 2. Tyrion Company has the following budgeted production for the 2nd quarter ending in June 30. April May June Quarter Budgeted Production 40,000 50,000 60,000 150,000 Each unit requires 3 pounds of raw material that costs $5.00 per pound. Management desires to end each month with an inventory of raw materials equal to 20% of the following month's ntion noode Tho docirod inver for June ie 40 .000 pounde Monogeme nlane
Master Budget
A master budget can be defined as an estimation of the revenue earned or expenses incurred over a specified period of time in the future and it is generally prepared on a periodic basis which can be either monthly, quarterly, half-yearly, or annually. It helps a business, an organization, or even an individual to manage the money effectively. A budget also helps in monitoring the performance of the people in the organization and helps in better decision-making.
Sales Budget and Selling
A budget is a financial plan designed by an undertaking for a definite period in future which acts as a major contributor towards enhancing the financial success of the business undertaking. The budget generally takes into account both current and future income and expenses.
![Problem 2.
Tyrion Company has the following budgeted production for the 2nd quarter ending in June 30.
April
May
June
Quarter
Budgeted Production 40,000
50,000
60,000
150,000
Each unit requires 3 pounds of raw material that costs $5.00 per pound. Management desires to
end each month with an inventory of raw materials equal to 20% of the following month's
production needs. The desired ending inventory for June is 40,000 pounds. Management plans
to pay for 60% of raw material purchases in the month acquired and 40% in the following
month.
In addition, the beginning raw materials inventory for April is budgeted to be 24,000 pounds and
the beginning accounts payable for the April is budgeted to be $50,820.
Required:
a. Prepare the company's direct materials budget and schedule of expected cash
disbursements for purchases of materials for the 2nd quarter ending in June.
b. If the actual cost of material purchased is $4.5 per pound and 4 pounds of raw
materials were purchased to manufacture each unit of product. Compute the
materials price variance for one unit of product from the budgeted standard.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fe1b142a0-c6d0-4a03-85d2-fb32edeea756%2Ff2544ff1-fa23-4537-9550-bfc27e1172d0%2F5169whm_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)